Abp Vigano wzywa papieża Franciszka do abdykacji za tuszowanie skandalu pedofilskiego w USA

Abp Carlo Maria Viganò, który w październiku 2011 r. został mianowany nuncjuszem apostolskim w Stanach Zjednoczonych (pełnił tę funkcję do 2016 r.) w obszernym liście otwartym do papieża Franciszka oskarżył go o posiadanie pełnej wiedzy o przestępczej działalności kardynała Theodora McCarricka, niechlubnego “bohatera” skandalu pedofilskiego który wstrząsnął w ostatnich miesiącach USA.

W nadzwyczajnym 11-stronicowym pisemnym oświadczeniu arcybiskup 77-letni abp Viganò twierdzi, że papież Franciszek wiedział o surowych sankcjach kanonicznych nałożonych na McCarricka przez papieża Benedykta XVI, ale postanowił je uchylić. Mówi, że Franciszek “nadal go krył” i nie tylko “nie uwzględniał sankcji nałożonych na niego przez papieża Benedykta”, ale także uczynił McCarricka “swoim zaufanym doradcą”, który pomógł mu mianować wielu biskupów w Stanach Zjednoczonych, w tym kardynałów Blase’a Cupicha z Chicago i Josepha Tobina z Newark.

REKLAMA/Advertisement

– Papież Franciszek musi być człowiekiem, który jako pierwszy daje przykład kardynałom i biskupom. Dlatego powinien zrezygnować, razem z tymi wszystkimi, którzy kryli sprawę kardynała McCarricka – wzywa Viganò.

Arcybiskup Viganò sugeruje również udział kardynałów Sodano, Bertone i Parolina w ukrywaniu faktów i twierdzi, że inni kardynałowie i biskupi dobrze wiedzieli o sprawie, w tym kardynał Donald Wuerl, następca McCarrick’a jako arcybiskup Waszyngtonu.

REKLAMA/Advertisement

Zapytany o komentarz przez znany katolicki portal LifeSite News, arcybiskup Viganò powiedział:

– Głównym powodem, dla którego ujawniam tę wiadomość teraz, jest tragiczna sytuacja Kościoła, którą może naprawić tylko pełna prawda. Robię to, aby powstrzymać cierpienie ofiar i zapobiec nowym ofiarom oraz chronić Kościół: tylko prawda może nas uwolnić.

REKLAMA/Advertisement

Arcybiskup Viganò powiedział, że drugim powodem, dla którego zdecydował się napisać swoje świadectwo, jest “oczyszczenie sumienia przed Bogiem z odpowiedzialności jako biskupa Kościoła powszechnego.”

– Jestem starym człowiekiem i chcę oddać się Bogu z czystym sumieniem – powiedział hierarcha.

Abp Vigano jednoznacznie stwierdza, że w Kościele działa wpływowe homo-lobby, a nawet wymienia konkretne nazwiska. Do kręgu tego należeć mają m.in. kardynał Tarcisio Bertone, Kardynał Francesco Coccopalmerio, arcybiskup Vincenzo Paglia. Duchowni ci w przeszłości nawoływali do zmiany podejścia Kościoła do homoseksualizmu.

Abp Vigano zwraca uwagę, że nieprzypadkowo 81% ofiar molestowania to chłopcy.

– Musi zostać ogłoszony czas nawrócenia i pokuty. Cnota czystości musi zostać odzyskana w duchowieństwie i w seminariach. Należy zwalczać korupcję w niewłaściwym wykorzystywaniu zasobów Kościoła i ofiarach wiernych. Istota homoseksualnych zachowań musi zostać zdemaskowana. Sieci homoseksualne obecne w Kościele muszą zostać wykorzenione, jak pisała niedawno Janet Smith, profesor teologii moralnej w Seminarium Najśw. Serca w Detroit – pisze arcybiskup i cytuje w/w profesor:

“Problem nadużyć duchownych nie może być rozwiązany po prostu przez rezygnację niektórych biskupów, a tym bardziej przez biurokratyczne dyrektywy. Głębszy problem tkwi w homoseksualnych sieciach kleru, które trzeba wykorzenić. Te homoseksualne sieci, które obecnie są powszechne w wielu diecezjach, seminariach, zakonach itp., działają potajemnie i kłamią połączone mocą macek ośmiornicy, prześladują niewinne ofiary oraz niszczą powołania kapłańskie i duszą cały Kościół.”

REKLAMA/Advertisement

za: lifesitenews.com