23 lutego 2025
Wydarzenia

Franciszek nadal choruje. Watykan wydał oświadczenie ws. abdykacji” “Zbędne spekulacje”

Watykan poinformował w wydanym dzisiaj oświadczeniu, że papież Franciszek po raz kolejny nie poprowadzi modlitwy w niedzielę. Jest to już drugi tydzień z rzędu, gdy musi odwołać swoje osobiste wystąpienie.

Według najnowszej aktualizacji dotyczącej stanu zdrowia biskupa Rzymu, który od dziewięciu dni przebywa w szpitalu Gemelli z powodu obustronnego zapalenia płuc, „papież dobrze wypoczął”. Jednak w piątek profesor Sergio Alfieri, członek zespołu medycznego papieża, ostrzegł, że Franciszek „nie jest jeszcze poza niebezpieczeństwem” i pozostanie w szpitalu co najmniej przez kolejny tydzień.

“Papież zawsze chciał, abyśmy mówili prawdę”, powiedział prof. Alfieri dziennikarzom na wejściu do szpitala Gemelli.

“Choroba przewlekła pozostaje, papież jest tego świadomy i powiedział: ‘Zdaję sobie sprawę, że sytuacja jest poważna’” – wyjaśnił profesor.

Dodał również: “Czasami łapie oddech, a to uczucie nie jest przyjemne dla nikogo.”

W miarę pogarszającego się stanu zdrowia papieża Franciszka, coraz głośniejsze stają się rozważania na temat jego rzekomej rezygnacji.

“Wszystko to wydaje mi się zbędnymi spekulacjami. Teraz myślimy o zdrowiu Ojca Świętego, jego powrocie do zdrowia, jego powrocie do Watykanu – to jedyne rzeczy, które się liczą” – powiedział w rozmowie z Corriere della Sera kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

“Dzięki Bogu, wiadomości napływające z Gemelli są optymistyczne, papież wraca do zdrowia. Przekazano mu dokumenty do pracy, co oznacza, że jego stan jest stabilny” – dodał Parolin.

88-letni papież Franciszek od lat zmaga się z problemami zdrowotnymi, a jako młody człowiek przeszedł operację usunięcia górnego płata prawego płuca. Mimo wszystko Watykan zapewnia, że Franciszek pozostaje w dobrym nastroju, codziennie je śniadanie i kontynuuje pracę ze swojego szpitalnego pokoju.

Historia Kościoła katolickiego zna przypadki papieży, którzy zrzekli się swojego urzędu. Najbardziej znanym przykładem jest Benedykt XVI, który w 2013 roku ogłosił swoje ustąpienie, powołując się na pogarszający się stan zdrowia. Był to pierwszy taki przypadek od ponad 600 lat.

Innym przykładem jest Celestyn V, który w 1294 roku sam zrezygnował z funkcji papieża, uznając, że nie jest w stanie sprostać wymaganiom urzędu. Papież Grzegorz XII również ustąpił w 1415 roku, by zakończyć wielką schizmę zachodnią.

Choć temat rezygnacji papieża Franciszka pojawia się w medialnych spekulacjach, na ten moment Watykan stanowczo temu zaprzecza, koncentrując się na jego powrocie do zdrowia.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image