60-lecie Polskiego Teatru we Lwowie

Najdłużej działająca polska organizacja we Lwowie – teatr. Teatr, dyrektorem i reżyserem oraz duszą którego jest Zbigniew Chrzanowski, wystawił sztukę z okazji swego 60-lecia „Dwaj Panowie B.”.

Jubileusz Polskiego Teatru odbył się w teatrze Skarbkowskim. Niegdyś największa sala w Europie, dziś zaledwie 700 miejsc na widowni, była pełna ludzi.

REKLAMA/Advertisement

Gmach teatru Skarbka powstał na miejscu dawnych bastionów otaczających Niski Zamek. Teatr postawiono na 16. tysiącach bali dębowych przywiezionych z majątków Skarbka. W momencie powstania był największym teatrem w Europie, z widownią mogącą pomieścić 1460 osób. Budynek był przez fundatora oddany miastu w bezpłatne użytkowanie.

W związku z tym, że był to zabór austriacki, pierwszą wystawę odegrano po niemiecku, ale już następnego dnia w teatrze rozbrzmiewał język polski, wystawiano sztuki Aleksandra Fredry. Obecna aktorka teatru Skarbka Taisija, gratulowała tak pięknego Jubileuszu i wywołała burzę oklasków słowami „Polskiemu Teatrowi we Lwowie być!”

REKLAMA/Advertisement

Nie było końca gratulacjom i uściskom, Pan Zbigniew oraz cały teatr przyjmował gratulacje od gości miejscowych i zagranicznych, a także został odznaczony złotym Medalem Gloria Artis. Na twarzach aktorów całego zespołu teatralnego malował się uśmiech, radość i zadowolenie.

Kawał ciężkiej pracy, lata włożonego trudu i wiele nieprzespanych nocy po to, aby móc bawić publiczność i będąc w większości swojej amatorami, odgrywać sztuki na najwyższym poziomie artystycznym i emocjonalnym. Atmosfera na Jubileuszu była pełna wspaniałych chwil.

REKLAMA/Advertisement

Kto choć raz był widzem skromnego i zarazem przepięknego teatru, mieszczącego się w Domu Nauczyciela przy ul. Kopernika we Lwowie, ten wie o czym mówię. Wielkie brawa i kolejnych Jubileuszy!

Maria Pyż

za: polmedia.pl