500 Plus nie daje efektów. Coraz mniej dzieci rodzi się w Polsce

– Pomimo 500 plus liczba nowonarodzonych dzieci spada. Ostatnie dane to wręcz tąpnięcie – czytamy w dzisiejszym “Dzienniku Gazecie Prawnej”. Gazeta przywołuje wstępne dane GUS, które wskazują, że w pierwszym półroczu 2019 roku na świat przyszło w Polsce 182 tys. dzieci. Jest to aż prawie 6 proc. mniej (o 11 tys. w liczbach bezwzględnych) niż w ubiegłym roku.

– Spadek urodzeń jest duży. Przy zmniejszającej się liczbie kobiet w wieku rozrodczym powinien wynieść ok. 3 proc. To już wręcz tąpnięcie – mówi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. Według niego program 500 Plus nie ma już znaczenia na decyzje Polaków o planowaniu potomstwa. Prof. Szukalski mówi, że w tym roku prawdopodobnie w Polsce urodzi się 370-375 tys. dzieci i jeśli tak będzie, to oznacza najmniejszą liczbę narodzin od czterech lat.

“DGP” pisze, że o dobrej sytuacji demograficznej można mówić wtedy, gdy na 100 kobiet w wieku rozrodczym przypada 210-215 dzieci. Aby taki wynik osiągnąć, w Polsce musiałoby rodzić się ok. 580 tys. dzieci. Gazeta zaznacza, że nic nie wskazuje na taką zmianę.

za: DoRzeczy.pl

REKLAMA/Advertisement