7 grudnia 2023
Wydarzenia

23 migrantów zatrzymanych w Chochołowie

26 października funkcjonariusze z Placówki SG w Zakopanem zatrzymali grupę 22 obywateli Turcji i obywatela Afganistanu, którzy pieszo przekroczyli nielegalnie granicę ze Słowacji do Polski.

Obywatele Turcji pochodzenia kurdyjskiego (w tym 8 kobiet i 10 nieletnich) mieli paszporty, dowody osobiste, prawa jazdy. Z kolei obywatel Afganistanu nie miał przy sobie żadnego dokumentu tożsamości. Żaden z cudzoziemców nie posiadał dokumentów uprawniających ich do legalnego przekroczenia granicy i pobytu na terytorium Polski. 

Patrol SG zauważył samochód osobowy typu VAN na czeskich numerach rejestracyjnych zaparkowany w pobliżu remizy OSP w Chochołowie. Okazało się, że kierowca,22-letni obywatel Gruzji, czekał na zatrzymaną przez funkcjonariuszy SG grupę migrantów. Po sprawdzeniu pojazdu w dostępnych systemach stwierdzono, że był zarejestrowany przez stronę węgierską jako samochód biorący udział w procederze organizowania nielegalnej migracji. Kierowca został zatrzymany w związku z tą sprawą. Wszyscy cudzoziemcy zostali doprowadzeni do Placówki SG w Zakopanem.  

Ewelina Szczepańska

Foto: Karpacki Oddział SG

za: strazgraniczna.pl