10 lat więzienia dla Pakistańczyka, który chciał zamordować lidera antyislamskiej i anty imigracyjnej holenderskiej partii

Pakistański imigrant Junaid I. został wczoraj skazany przez sąd w Hadze na 10 lat więzienia za grożenie atakiem na lidera Partii Wolności (PVV) – Geerta Wildersa. Sąd skazał 27-letniego mężczyznę za przygotowywanie zabójstwa na tle terrorystycznym. Wyrok jest surowszy niż sześć lat, których domagał się prokurator.

I. został aresztowany w Den Haag Centraal w sierpniu ubiegłego roku, krótko po przyjeździe z Francji. W noc przed aresztowaniem opublikował film na Facebooku, w którym ogłosił zamiar zabójczego ataku na Wildersa w Tweede Kamer, niższej izbie holenderskiego parlamentu. Był wściekły z powodu konkursu rysunków i karykatur Mahometa, który polityk chciał zorganizować w gmachu wspólnie ze światowej sławy rysownikiem i byłym muzułmaninem – Bossem Fawstinem. Wskutek wielu gróźb konkurs odwołano.

Podczas procesu I. zaprzeczył, że chciał zabić lidera PVV, twierdząć że chciał tylko zastopować konkurs, który uznał za bluźnierczy. Powiedział, że był przytłoczony emocjami podczas dokonywania nagrania.

Ale sąd nie zgodził się, twierdząc że wersja wydarzeń przedstawiona przez I. jest sprzeczna ze zgromadzonymi dowodami. Sąd orzekł, że I. chciał zagrozić wolności słowa w Holandii.

– Zamiarem podejrzanego było usunięcie wybitnego polityka z debaty publicznej, aby nie mógł już głosić swojego przesłania. Podejrzany chciał popełnić morderstwo w budynku naszego parlamentu, w samym sercu demokracji – powiedział sędzia.

Sąd uznał również za udowodnione, że podejrzany zamierzał zamordować Wildersa na podstawie rozmów, które przeprowadził na WhatsApp i Facebooku. Sędzia zacytował jedną z takich rozmów, która odbyła się 27 sierpnia 2018 r. Pewien człowiek napisał, że I. “musi go zabić”, na on odpowiedział: “Zrobię to zgodnie z wolą Boga”.

REKLAMA/Advertisement

za: telegraaf.nl