22 lipca 2024
Wydarzenia

1.6 mln z publicznej zbiórki trafi do rodziny policjanta z Nanterre

Zbiórka pieniędzy na GoFundMe.com dla francuskiego policjanta, który zastrzelił 17-letniego Nahela na przedmieściach Paryża w Nanterre za ucieczkę z kontroli drogowej, została zakończona osiągając ponad 1,6 miliona euro.

Jean Messiha (na zdjęciu), który był jej autorem, powiedział w środę, że zakończył kampanię w porozumieniu z rodziną policjanta, ponieważ osiągnęła ona „zadowalający poziom”. Urodzony w rodzinie egipskich Koptów polityk i ekonomista w 2016 r. związał się z Frontem Narodowym. Opuścił partię w 2020 r., by stanąć na czele think tanku Instytut Apollon. W wyborach prezydenckich poparł Erica Zemmoura i jest blisko jego partii Rekonkwista (Reconquete).

„Ten policjant jest ofiarą narodowego polowania na czarownice i jest to hańba” – napisał Messiha na Twitterze, by zachęcić do wsparcia funkcjonariusza.

Matka Nahela M. usiłuje skierować oskarżenie przeciwko Messiha.

– Złożono dziś skargę w sprawie oszustwa grupy, niewłaściwego wykorzystania danych osobowych i zmowy w tych przestępstwach przeciwko Jeanowi Messiha i wszystkim, którzy zostali zidentyfikowani w śledztwie jako biorący udział w tych przestępstwach – powiedziała jej prawniczka Yassine Bouzrou w oświadczeniu, cytowanym przez agencję prasową AFP.

Podobna zbiórka dla rodziny Nahela M. okazała się dużo mniej skuteczna. Do tej pory wpłacono ponad 300 tysięcy euro.