Dziennik Narodowy Blog Wydarzenia Zamieszki ogarniają Francję po zastrzeleniu przez policjantów młodego muzułmanina
Wydarzenia

Zamieszki ogarniają Francję po zastrzeleniu przez policjantów młodego muzułmanina

Francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin wezwał dzisiaj do „spokoju” po nocnych gwałtownych protestach w związku ze śmiercią nastolatka z rąk policji na przedmieściach Paryża.

17-letni kierowca, muzułmanin z rodziny pochodzącej z Algierii, został zastrzelony przez policjanta we wtorek rano podczas kontroli drogowej w Nanterre, na przedmieściach stolicy Francji. Według lokalnej prokuratury funkcjonariusz pozostaje w areszcie pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci w związku z trwającym śledztwem. Inspektorat Generalny Policji Narodowej, który bada zarzuty niewłaściwego postępowania policji, również prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci Nahela M. Matka zastrzelonego w mediach społecznościowych wezwała do przyłączenia się do niej na marszu w Nanterre w czwartek, mówiąc: „Proszę, zbuntujmy się dla mojego syna”.

Police shooting sparks unrest in Paris suburb of Nanterre

Śmierć nastolatka wywołała we wtorek wieczorem zamieszki na ulicach Nanterre i innych miejscowości poza Paryżem. Protestujący starli się z policją. Podpalono dziesiątki pojazdów i budynków, w tym ratusz w Mantes-la-Jolie, około 25 mil na północny zachód. Ogółem aresztowano przez noc 31 osób. 25 policjantów zostało rannych, a 40 samochodów spalono według Darmanina, który potępił przemoc i zapowiedział zwiększoną obecność policji. Minister spraw wewnętrznych powiedział, że 1200 funkcjonariuszy zostało rozmieszczonych w ciągu nocy, a 2000 dodatkowych pojawi się dzisiaj w regionie paryskim i innych dużych miastach, aby „utrzymać porządek”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron również odniósł się do śmierci nastolatka i wynikających z niej protestów, mówiąc dziennikarzom, że „trzeba spokoju, aby sprawiedliwości stało się zadość”.

Exit mobile version