Dziennik Narodowy Blog Wydarzenia Zaledwie co czwarty wyznawca islamu na Wyspach deklaruje swoją tożsamość narodową jako brytyjską…
Wydarzenia

Zaledwie co czwarty wyznawca islamu na Wyspach deklaruje swoją tożsamość narodową jako brytyjską…

Niedawne badania przeprowadzone przez Institute for the Impact of Faith in Life (IIFL) dostarczają interesujących informacji na temat tożsamości brytyjskich muzułmanów.

Ankieta obejmująca 815 respondentów wykazała, że 71% z nich identyfikuje się przede wszystkim jako muzułmanie, podczas gdy jedynie 27% deklaruje swoją tożsamość narodową jako brytyjską, angielską lub szkocką. Co ciekawe, wśród młodszych muzułmanów odsetek identyfikujących się najpierw z religią wynosi aż 85%, natomiast w starszych grupach wiekowych większość (57%) wskazuje na tożsamość brytyjską jako pierwszorzędną.

Jednym z uczestników badania zauważył, że młodsze pokolenie, urodzone w Wielkiej Brytanii, swobodnie określa się jako muzułmanie, podczas gdy ich rodzice, będący imigrantami, częściej podkreślają swoją brytyjską tożsamość. Sugeruje to, że pierwsze pokolenie imigrantów mogło tłumić swoją tożsamość religijną w celu lepszej integracji ze społeczeństwem brytyjskim.

Charlotte Littlewood, dyrektor ds. badań w IIFL, twierdzi, że głównym powodem, dla którego brytyjscy muzułmanie identyfikują się przede wszystkim z religią, nie jest lojalność wobec islamu, ale raczej poczucie braku akceptacji jako Brytyjczyków. Mimo tego, 78% ankietowanych uważa Wielką Brytanię za bardziej przyjazny kraj dla muzułmanów niż inne państwa europejskie, takie jak Francja, Niemcy czy Holandia. Dodatkowo, większość respondentów preferuje życie w Wielkiej Brytanii w porównaniu z krajami o większości muzułmańskiej, argumentując, że dzięki różnorodności kulturowej i religijnej w Wielkiej Brytanii ich praktyki religijne nie wyróżniają się tak bardzo, jak mogłyby w krajach muzułmańskich.

Należy jednak zauważyć, że inne badania przedstawiają bardziej niepokojące dane. Na przykład, sondaż przeprowadzony przez Henry Jackson Society w 2024 roku wykazał, że 46% brytyjskich muzułmanów wyraża sympatię wobec Hamasu, organizacji uznawanej za terrorystyczną przez Wielką Brytanię. Ponadto, 52% respondentów uważa, że pokazywanie wizerunków proroka Mahometa powinno być nielegalne, a 32% opowiada się za wprowadzeniem szariatu jako prawa w Wielkiej Brytanii.

=

Exit mobile version