We Lwowie odbyło się dzisiaj spotkanie przywódców Trójkąta Lubelskiego z udziałem głów państwa: Polski – Andrzeja Dudy, Ukrainy – Wołodymyra Zełenskiego i Litwy – Gitanasa Nausėdy.
Trójkąt Lubelski to trójstronny sojusz regionalny, utworzony 28 lipca 2020 r. roku w Lublinie dla współpracy politycznej, ekonomiczej, kulturalnej i społecznej między Litwą, Polską i Ukrainą. Jego celem jest wzmocnienie dialogu pomiędzy tymi państwami oraz pomoc Ukrainie w odzyskaniu integralności terytorialnej i integracji z Unią Europejską i NATO.
Podpisana dzisiaj deklaracja zawiera odwołanie do wspólnego powstania 1863-64 i do wspólnej Pierwszej Rzeczypospolitej „szańca przeciwko tyranii ze Wschodu”. Dokument potwierdza niezbywalne prawo Ukrainy do obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej. Prezydent Duda potwierdził pojawiające się od paru dni doniesienia o kolejnej transzy pomocy w sprzęcie.
– Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa – ogłosił. – I my do tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych, które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. Taka decyzja w Polsce już jest.
Foto: Jakub Szymczuk/KPRP