Dziennik Narodowy Blog Nagrania Warszawska Orkiestra Sentymentalna: “Tak samo nudzę się jak ty” Onufrego Bronisława Kopczyńskiego
Nagrania

Warszawska Orkiestra Sentymentalna: “Tak samo nudzę się jak ty” Onufrego Bronisława Kopczyńskiego

Onufry Bronisław Kopczyński (1916-1943) był kompozytorem, poetą, wydawcą i teoretykiem kultury, którego określa się często mianem „Chopina konspiracji”. Pisał muzykę poważną i rozrywkową. Przed wojną związany się z Ruchem Narodowo-Radykalnym, kierował Polską Organizacją Akcji Kulturalnej i wydawał pismo „Ruch kulturalny”. W czasie wojny wstąpił do konspiracyjnej Konfederacji Narodu, równolegle biorąc udział w oficjalnym życiu artystycznym. Pod pseudonimem „Sławomir Bronicz” był kierownikiem muzycznym teatru „Maska” w Warszawie. W 1942 r. założył pierwsze konspiracyjne pismo o kulturze – „Sztukę i Naród”, na łamach której debiutowali m.in. Wacław Bojarski, Andrzej Trzebiński i Tadeusz Gajcy. Został aresztowany rankiem 9 stycznia 1943 r., w dniu premiery spektaklu „Moja panna żona”, jak się okazało ostatniego, do którego skomponował muzykę. Przewieziono go na Pawiak, skąd trafił na Majdanek, gdzie 5 kwietnia zmarł na tyfus.

Piosenka i klip promują wystawę „Onufry Bronisław Kopczyński – życiorys niedokończony”, zorganizowaną w Centrum Edukacyjnym IDMN na ul. Andersa 20 w Warszawie przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Tak Samo Nudzę Się Jak Ty - Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Exit mobile version