Dziennik Narodowy Blog Wydarzenia Moody’s utrzymuje rating Polski na poziomie A2 ze stabilną perspektywą. Atak militarny na Polskę mało prawdopodobny
Wydarzenia

Moody’s utrzymuje rating Polski na poziomie A2 ze stabilną perspektywą. Atak militarny na Polskę mało prawdopodobny

Agencja ratingowa Moody’s potwierdziła w piątek długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie A2, utrzymując stabilną perspektywę. To najwyższa ocena kredytowa przyznawana Polsce przez trzy główne agencje – Fitch i S&P oceniają kraj na poziomie A-.

W uzasadnieniu Moody’s podkreśliło, że Polska pozostaje krajem o “wysokiej podatności na ryzyka geopolityczne”, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa regionalnego. Czynnikiem łagodzącym te zagrożenia jest członkostwo w NATO oraz znaczne zwiększenie zdolności obronnych państwa.

Agencja zaznaczyła również, że kluczowym wsparciem dla oceny kredytowej są poprawiające się relacje Polski z Unią Europejską po zmianie rządu w grudniu 2023 roku. Odblokowanie unijnych środków pozwoli na zwiększenie inwestycji w latach 2025–2028.

Wzrost gospodarczy kontra zadłużenie

W ocenie Moody’s solidne perspektywy wzrostu gospodarczego równoważą ryzyko wynikające z rosnącego zadłużenia publicznego i pogarszającej się jego obsługi. Agencja prognozuje wzrost PKB Polski o 2,9% w 2024 roku i 4,0% w 2025 roku, napędzany głównie przez konsumpcję prywatną i inwestycje.

Jednocześnie przewiduje się dalszy wzrost wydatków na obronność – do 4,7% PKB – co wpłynie na wysoki poziom deficytu budżetowego, choć ten ma nieznacznie spaść do 5,8% PKB w 2025 roku. Moody’s zakłada stopniową konsolidację fiskalną od 2026 roku, która pozwoli ustabilizować poziom długu publicznego nieco powyżej 60% PKB do 2030 roku.

Co może wpłynąć na zmianę ratingu?

Agencja wskazuje, że rating Polski mógłby zostać podniesiony, gdyby nastąpiła znacząca poprawa sytuacji bezpieczeństwa w regionie i wyraźny spadek ryzyka geopolitycznego. Na korzyść wpłynęłaby również szybka odbudowa niezależności sądownictwa oraz wdrożenie reform wzmacniających fundamenty fiskalne i gospodarcze.

Z kolei presja na obniżenie oceny pojawiłaby się w razie pogorszenia bezpieczeństwa regionalnego, np. w związku z osłabieniem wsparcia ze strony USA, szybszego wzrostu zadłużenia niż obecnie przewidywany czy pogorszenia praworządności, co zaszkodziłoby atrakcyjności Polski jako miejsca do prowadzenia biznesu.

Choć Moody’s uznaje ewentualny militarny atak na Polskę za scenariusz o bardzo niskim prawdopodobieństwie, zaznacza, że jego skutki byłyby poważne – rating zostałby w takim przypadku natychmiast obniżony o kilka stopni.

Obecnie rating Moody’s dla Polski (A2) jest wyższy niż oceny przyznane przez Fitch i S&P (A-), choć wszystkie trzy agencje oceniają perspektywę jako stabilną. Ocena A2 potwierdza, że Polska, mimo wyzwań politycznych i fiskalnych, nadal postrzegana jest jako gospodarka odporna, o dużym potencjale wzrostu i znaczącej roli w regionie.

Exit mobile version