Nie żyje kolejny już szef rosyjskiego wywiadu wojskowego – GRU. To on miał stać za próbą otrucia Skripala …

Szef rosyjskiego wywiadu wojskowego – GRU, generał-pułkownik Igor Korobow, który oskarżany jest o zorganizowanie i przeprowadzenie próby otrucia byłego oficera tej służby Siergieja Skripala na terenie Wielkiej Brytanii. Jak informują rosyjskie media, Korobow zmarł w środę po “długiej i poważnej chorobie”.

Śmierć 63-letniego Korobowa przyszła po serii kompromitujących wpadek GRU, powszechnie uważanej za jeden z najlepszych wywiadów wojskowych na świecie. Za te kompromitacje szefa służby ostro krytykował prezydent Rosji Władimir Putin – wychowanek KGB, konkurencyjnej służby wywiadowczej, także wywodzącej się z czasów Związku Radzieckiego.

REKLAMA/Advertisement

Minister obrony narodowej Rosji nazwał generała Korobowa, kierującego GRU od 2018 roku, “wspaniałą osobą, wiernym synem Rosji i patriotą”. Szczegóły śmierci rosyjskiego generała nie zostały podane do publicznej wiadomości. Igor Korobow swoją karierę w służbach zaczął jeszcze za czasów Związku Radzieckiego – w 1985 roku i w 2016 roku został nominowany na szefa GRU.

Co ciekawe, również jego poprzednik na tym stanowisku – Igor Sergun, jak podawały rosyjskie media, zmarł na atak serca w wieku zaledwie 58 lat. Doradca byłego amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy Michael Carpenter tak skomentował zgony wśród szefów GRU:

REKLAMA/Advertisement

– Jego poprzednik w 2016 roku zmarł na atak serca. Długość życia osób pełniących ten urząd jest dość niska, ale taka jest średnia długość życia w Rosji – powiedział.

Igor Korobow był objęty sankcjami ze Stanów Zjednoczonych, wraz z innymi oficerami GRU za działania “naruszające cyberbezpieczeństwo wykonywane w imieniu rządu Rosji”. Wielka Brytania oskarża właśnie GRU za próbę otrucia byłego rosyjskiego oficera tej służby Siergieja Skripala i jego córki na terenie Zjednoczonego Królestwa.

za: www.telegraph.co.uk