REKLAMA

Reklama

Zwierzchnik Kościoła Prawosławnego Ukrainy: Kiedy nazywamy się banderowcami, jesteśmy z tego dumni

359

Podczas soboru zjednoczeniowego, który obradował w języku angielskim 15 grudnia 2018 r. w soborze Mądrości Bożej (Sofijskim) w Kijowie, duchowni Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, wespół z duchownymi Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz częścią duchownych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, powołali Kościół Prawosławny Ukrainy – metropolię w jurysdykcji Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, który 6 stycznia 2019 r. nadał mu status autokefaliczny. Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny rozwiązały się.

Zwierzchnikiem został Epifaniusz (imię świeckie: Serhij Petrowycz Dumenko). 3 lutego w soborze Mądrości Bożej w Kijowie odbyła się jego intronizacja jako metropolity kijowskiego i całej Ukrainy, zwierzchnika autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ukrainy.

Jak poinformowała wczoraj służba prasowa Kościoła prawosławnego Ukrainy, Epifaniusz wizytował wczoraj Lwów a konkretnie tamtejszą politechnikę. Studentem Wydziału Rolniczo-Lasowego Politechniki Lwowskiej był w tym mieście w latach 1928-1930 (kolejne 2 lata w Dublanach, gdzie mieściła się siedziaba wydziału) Stepan Bandera.

Reklama

Reklama

– Historia uczelni pokazuje, że wśród jej absolwentów było wielu tych, którzy naprawdę kochali ukraińską ziemię i jej mieszkańców oraz robili to czynem, a nie słowem. Wśród nich warto zauważyć i przypomnieć geniusza ukraińskiego ducha narodowego Stepana Banderę. To wspaniały absolwent Waszej uczelni. A kiedy nazywamy się banderowcami, jesteśmy z tego dumni – stwierdził metropolita. – Dla niektórych taka nazwa jest obraźliwa, ale dla nas to zaszczyt. Ponieważ nasza ziemia urodziła tak wspaniałych bohaterów, którzy kiedyś powiedzieli, że nadejdzie czas i powie się „Sława Ukrainie!”, a miliony odpowiedzą na „Herojam sława!”. Czekaliśmy na ten czas, więc powinniśmy się cieszyć, że jesteśmy spadkobiercami naszych bohaterów i mamy okazję zrozumieć i kontynuować to, co oni zaplanowali.

za: pomisna.info

REKLAMA