Znów gorąco na Bliskim Wschodzie! Kolejne państwo grozi wojną!

Przy ostatnich poważnych napięciach pomiędzy Izraelem a Iranem, a także niespokojnej sytuacji w Syrii na Bliskim Wschodzie może dojść do kolejnego konfliktu. Król Arabii Saudyjskiej Salman zagroził rozpoczęciem działań militarnych wobec Kataru, jeśli państwo to zakupi od Rosji i zainstaluje system obrony powietrznej S-400. Według informacji francuskiego dziennika “Le Monde”, władca Arabii Saudyjskiej wystosował w tej sprawie list do prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Jak przypomina agencja Reuters, Arabia Saudyjska, a także Egipt, Bahrajn oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie zerwały z Katarem stosunki zarówno dyplomatyczne, jak i gospodarcze oskarżając to arabskie państwo o wspieranie terroryzmu.  Katar podpisał w ubiegłym roku porozumienie z Rosją o współpracy wojskowej, a ambasador tego państwa w Moskwie miał powiedzieć, że chce ono kupić system S-400.

REKLAMA/Advertisement

Tymi działaniami zaniepokojona jest Arabia Saudyjska i wedle “Le Monde” król Salman wyraził to w liście do francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Przywódca Arabii pisze, że Rijad podejmie “wszelkie niezbędne kroki”, aby unieszkodliwić katarski system, który ma być zakupiony z Rosji:

Królestwo będzie gotowe do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków, w tym i działań militarnych, w celu wyeliminowania tego systemu obrony – pisze dziennik i podaje, że list został wystosowany “niedawno”.

REKLAMA/Advertisement

“Le Monde” pisze, że zarówno kancelaria Emmanuela Macrona, jak i przedstawiciele Rijadu odmówili komentarza w tej sprawie. Co ciekawe, rosyjskie media podają, że Arabia Saudyjska sama zakupiła od Moskwy system S-400. Rzeczony system wedle mediów z Rosji może niszczyć samoloty i pociski do odległości 400 km, a także unieszkodliwiać cele balistyczne poruszające się z prędkością 4,8 km/s.

za: onet.pl

REKLAMA/Advertisement