REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

To już pewne! ZNIKNIE ABONAMENT radiowo-telewizyjny. Zastąpi go… [WIDEO]

402

Zniknie abonament radiowo-telwizyjny – zapowiedział Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. To już pewne na 99,9%, tak określił to Czabański.

I chociaż nie ma jeszcze nawet gotowego projektu ustawy w tej sprawie, to decyzja polityczna już zapadła. Co w takim razie zastąpi abonament radiowo-telwizyjny? Skąd media publiczne będą czerpały kasę? W miejsce abonamentu będzie dotacja z budżetu państwa. Ma ona wynieść 0,3% PKB. Czabański szacuje, że będzie to ok. 2,5-3 mld zł rocznie. Zastąpienie abonamentu na dotację ma nastąpić z początkiem 2019 roku.

Czy taka zmiana w prawie jest konieczna? Warto odpowiadając sobie na to pytanie spojrzeć po prostu na liczby, na to ile gospodarstw domowych było zobowiązanych do płacenia, a ile faktycznie płaciło.

Reklama / Advertisement

W roku 2016 roku na 13,57 mln gospodarstw domowych w Polsce abonament płaciło mniej niż 10%! Odbiorniki radiowo-telewizyjne zarejstrowane były natomiast w około połowie wszystkich gospodarstw domowych (6,69 mln), ale z tej liczny ponad połowa była zwolniona z tego obowiązku. Do płacenia zobowiązane były w sumie więc 3,2 mln gospodarstw domowych. Jak widać większość z tych zobowiązań się nie wywiązywała i zaległości z tytułu nipłaconego abonamentu wyniosły 1,4 mld złotych, przy wpływach ok. 750 mln zł.

Po tych liczbach widać więc z jaką usawową fikcją mieliśmy do czynienia. Zmiana w prawie pozwoli więc na urealnienie wpływów, chociaż z pewnością nie przyczyni się do obniżenia podatków.

Reklama / Advertisement