Znaczący sukces Alternatywy dla Niemiec w wyborach w Saksonii i Brandenburgii

Antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec (Alternative für Deutschland) osiągnęła dzisiaj znaczący sukces w wyborach do dwóch Landtagów, znacznie zwiększając swoje poparcie, ale nie wypierając partii głównego nurtu.

AfD zajęła drugie miejsce za wiodącymi partiami w obu landach – Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) w Saksonii i Socjaldemokratami (SPD) w Brandenburgii. Według wstępnych sondaży exit polls, w Saksonii AfD dostała 28,1 % – co stanowi wzrost o 9 punktów procentowych i znacznie przekracza wszelkie prognozy. W Brandenburgii uzyskała 24,5%, co oznacza wzrost o ponad 12 punktów, również więcej niż przewidywano.

CDU, który rządziła w Saksonii przez ostatnie trzy dekady straciła kilka punktów procentowych ale nadal jest na pierwszym miejscu z ponad 30%, a SPD która od lat dominuje także w krajobrazie politycznym w Brandenburgii, zanotowała straty, osiągając niemal 28 %.

27 października odbędą się wybory do landtagu Turyngii.

Gratulacje Niemcom złożyli m.in. Marine Le Pen – szefowa Zgromadzenia Narodowego, Tom van Grieken – lider Interesu Flamandzkiego. Partie te razem z AfD współtworzą w Parlamencie Europejskim frakcję Tożsamość i Demokracja.