REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Ziobro: Został wydany Europejski Nakaz Aresztowania za Stefanem Michnikiem [WIDEO]

608

Na wniosek prokuratora IPN Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania za Stefanem Michnikiem.

– Zarzuty dotyczą zbrodni komunistycznych – ogłosił dzisiaj na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Stefan Michnik podejrzany jest o popełnienie w 1952 i 1953 roku w Warszawie 30 przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne, wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Przestępstwa, o które podejrzany jest Stefan Michnik, polegały na wydaniu bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci oraz kary więzienia wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego – informuje pion śledczy IPN.

Reklama / Advertisement

Stefan Michnik – przyrodni brat Adama Michnika – był kapitanem Ludowego Wojska Polskiego, sędzią i adwokatem. Po II wojnie światowej wstąpił w szeregi komunistów: PPR i następnie PZPR. Od 1951 r. po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Prawniczej został asesorem w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie w stopniu podporucznika. W kwietniu 1952 r. został porucznikiem i zaczął przewodniczyć składom sędziowskim sądzącym schwytanych żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków dawnej partyzantki antyniemieckiej.

Oskarżany o zbrodnie stalinowskie – był sędzią między w licznych procesach, m.in. majora Zefiryna Machalli, pułkownika Stanisława Weckiego, majora Karola Sęka z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

W 1969 r. po tzw. wydarzeniach marcowych 1968 r. wyjechał do Szwecji (odmówiono mu wizy USA), gdzie mieszkał jako emerytowany bibliotekarz w miasteczku Storvreta, około 10 kilometrów od Uppsali. Obecnie mieszka w Göteborgu. Europejski Nakaz Aresztowania wydano już w październiku 2010 r. ale sąd szwedzki odmówił wydania go tłumacząc, że czyny które mają mu być zarzucone w Polsce, a umieszczone w europejskim nakazie aresztowania, w świetle prawa obowiązującego w Szwecji, uległy przedawnieniu.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

Reklama / Advertisement