Żebrowski: Podczas okupacji Żydzi zabili więcej Polaków niż Niemców [WIDEO]

Zasłużony badacz historii najnowszej, który od połowy lat 80. prowadzi badania dziejów polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i po 1945, podczas zorganizowanego pod koniec 2015 r. spotkania w ramach Targów Książki Historycznej, odniósł się do manipulacji Jana Tomasza Grossa.

– Jan Tomasz Gross wymyślił coś nowego tj. że Polacy podczas II wojny światowej zabili więcej Żydów niż Niemców. Nie wiem jak liczył, nie wiem co było kryterium oceniania kto kogo zabił (.) więc myślę, że ciekawsze byłoby odwrócenie tej sytuacji gdyby ktoś napisał, zbadał, pokazał wiele przykładów, że podczas okupacji Żydzi zabili więcej Polaków niż Niemców. I tego można bronić, można pokazywać takie sprawy jak Koniuchy, Naliboki, Świńska Wola, działalność tzw. żydowskiej partyzantki, Ryki, wiele miejscowości na Kresach – wyliczał Żebrowski.

Padło też kilka słów nt. Holokaustu.

– Liczba żydowskich ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów. Ta liczba obowiązuje, w wielu krajach podważanie tej liczby jest zagrożone sankcjami prawnymi. Każdy kto to zignoruje jest nie tylko antysemitą, ale i przestępcą. Więc jakie mogą być badania, jeśli z góry zakreślone takimi narzuconymi ograniczeniami? – przypomniał Żebrowski.

REKLAMA/Advertisement