Co dalej ze sprowadzaniem wieprzowiny z Litwy? Premierzy rozmawiali o tej sprawie; będą negocjacje

Premierzy Polski i Litwy Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis rozmawiali dzisiaj przez telefon o sprawie importu wieprzowiny z Litwy do na teren naszego kraju. Premier Skvernelis stwierdził, że sprawę należy “zbadać i rozstrzygnąć”, a obydwaj szefowie rządów ustalili, że w tej kwestii będą miały miejsce negocjacje.

Rozmowa ta dotyczyła handlu wieprzowiną; litewskie mięso zostało obłożone przez stronę polską embargiem ze względu na epidemię ASF. Strona litewska twierdzi, że jest to niezgodne z unijnymi zasadami, a na początku roku minister rolnictwa Litwy Giedrius Surplys stwierdził, że Wilno podejmie w tej sprawie “kroki odwetowe”. Z tego względu odbywać się mają negocjacje.

REKLAMA/Advertisement

– Uzgodniliśmy, że problem należy zbadać dogłębnie i rozstrzygnąć. Inicjujemy dwustronne konsultacje i proces negocjacyjny – mówił litewski premier.

Premierzy ustalili, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania ministrów rolnictwa obu krajów, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to może się ono odbyć w szerszym gronie. PAP poinformowała również, że do rozmów na ten temat doszło też między szefami służb weterynaryjnych Polski i Litwy: Pawłem Niemczukiem i Dariusem Remeiką.

REKLAMA/Advertisement

za: money.pl