“To zdrajcy!” – liderka nacjonalistycznych Braci Włochów o tamtejszej “totalnej opozycji” [WIDEO]

Francja odwołała w czwartek swojego ambasadora we Włoszech po tym, jak wicepremier Włoch Luigi Di Maio spotkał się z francuskimi “żółtymi kamizelkami”, a przywódcy włoscy zaliczyli kilka krytycznych komentarzy publicznych na temat rządu francuskiego i prezydenta Emmanuela Macrona.

Rzeczniczka francuskiego MSZ Agnes von der Muhll powiedziała, że ​​ambasador został wezwany na “konsultacje” i wezwała Włochy do podjęcia działań na rzecz przywrócenia przyjaznych stosunków godnych “naszego wspólnego przeznaczenia”.

REKLAMA/Advertisement

Wicepremier Di Maio po spotkaniu z francuskimi demonstrantami powiedział, że jego Ruch 5 Gwiazd, któremu przewodzi, jest gotów pomóc “żóltym kamizelkom” i oskarżył Francję o podsycanie europejskich problemów imigracyjnych. Wcześniej drugi wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini nazwał Macrona “okropnym prezydentem”. Powiedział, że ma nadzieję, że francuscy wyborcy prześlą Macronowi wiadomość podczas wyborów europejskich, dając poparcie Marine Le Pen.

Tymczasem włoscy socjaldemokraci z Partii Demokratycznej (Partito Democratico, PD) byłego premiera Matteo Renzi’ego przeprosił francuski rząd za to, że aktualni liderzy państwa wspierają “żółte kamizelki”.

REKLAMA/Advertisement

To skłoniło przewodniczącą nacjonalistycznej partii Bracia Włosi (Fratelli d’Italia, FdI) do nazwania lewicowców “zdrajcami”.

W wyborach w 2018 r. Bracia Włosi wystartowali w ramach koalicji centroprawicy, która otrzymała najwyższe poparcie na poziomie około 37% głosów. FdI poparło po około 3,5% głosujących w wyborach do każdej z izb. Ugrupowanie wywalczyło łącznie około 50 mandatów w parlamencie z puli proporcjonalnej i większościowej. FdI nie weszło jednak do koalicji rządowej.

REKLAMA/Advertisement

– Jako parlamentarzystka Republiki Włoskiej, jako Włoszka, czuję się głęboko oburzona. Jestem zdegustowana listem Partii Demokratycznej do rządu francuskiego, w którym pokornie przepraszają oni za stanowisko rządu włoskiego – mówi w opublikowanym na Facebooku nagraniu – Przepraszam, ale za co? Czy francuska partia kiedykolwiek przeprosiła Włochów i Włochy, kiedy prezydent Macron określił nas jako cynicznych i nieodpowiedzialnych? Nikt nigdy nie przeprosił nas za francuskie drapieżne działania wobec włoskiej gospodarki w ciągu ostatnich lat. Nikt nigdy nie przeprosił nas za wojnę w Libii, która bojkotowała interesy Włoch i broniła interesów Francji.

– Nikt nigdy nie przeprosił nas. Wiecie dlaczego? Ponieważ w każdym innym kraju, w czasie kryzysu, wszystkie partie popierają własny naród, niezależnie od tego, czy są partiami odpowiedzialnymi za czyny (rządu – przyp. red.). W takich przypadkach albo zachowujesz się jak patriota, albo jesteś zdrajcą. A tu, we Włoszech, mamy Partię Demokratyczną złożoną ze zdrajców! (..) Mam nadzieję, że prezydent Mattarella zadzwoni do przywódców Partii Demokratycznej, aby im przypomnieć, że reprezentują naród włoski, a nie Francuzów – orzekła Meloni.

za: facebook.com