Zdjęcie zwłok małego Syryjczyka miało poruszyć świat. Właśnie skazano na 125 lat więzienia sprawców jego śmierci

Alan Kurdi (urodzony jako Aylan Shenu) był trzyletnim syryjskim chłopcem nardowości kurdyjskiej, którego wizerunek pojawił się na pierwszych stronach gazet po tym, jak utonął 2 września 2015 r. w Morze Śródziemnym. On i jego rodzina byli syryjskimi uchodźcami próbującymi dotrzeć do Europy w trakcie europejskiego kryzysu uchodźczego. Zdjęcia jego zwłok zostały zrobione przez tureckiego dziennikarza Nilüfera Demira i szybko rozprzestrzeniły się po całym świecie, stając się symbolem tragicznego losu uchodźców i potężnym narzędziem propagandowanym na rzecz osiedlenia ich w Europie.

Tymczasem, jak donoszą tureckie media, 3 tureckich przemytników ludzi zostało skazanych na 125 lat więzienia każdy za śmierć chłopca. Według władz tureckich, migranci wyruszyli z półwyspu Bodrum w Turcji na grecką wyspę Kos. Aylan, jego brat i matka znaleźli się wśród 12 osób, których ciała znaleziono po zatonięciu łodzi, podczas gdy innym udało się dostać w bezpieczne miejsce.

Według tureckiej agencji Anadolu władze tureckie w zeszłym tygodniu w końcu aresztowały trzech przemytników, których danych osobowych nie ujawniono. Zostali oni schwytani przez tureckie siły bezpieczeństwa w południowej prowincji Adana i skazani przez Wysoki Sąd Karny w Bodrum.

REKLAMA/Advertisement