REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Zdewastowane polskie groby na cmentarzu w Anglii zostały wczoraj uporządkowane

658

Sprawa zniszczenia polskich grobów na cmentarzu Blockley Station Road w Blockley w hr. Worcestershire znajduje szczęśliwy finał. Początkowo wydawało się, że groby celowo zniszczyli wandale.

Potem jednak katolicka wspólnota Evesham – Mocni w Panu poinformowała, iż “dzięki zdjęciom Pana Denni Summerton, który mieszka obok cmentarza mamy zdjęcia potwierdzające, że 17 stycznia podczas wichury poprzewracały się drzewa i zniszczyły groby”. Wczoraj, dzięki wsparciu ambasady RP w Londynie oraz kilku darczyńców, grupa polskich emigrantów zabrała się za generalne porządki na nekropolii.

– Zorganizowana akcja sprzątania przez naszą wspólnotę Mocni w Panu odniosła sukces na chwałę Bożą – czytamy na profilu wspólnoty. – Było bardzo zimno i padał śnieg. Prace na cmentarzu rozpoczęły się już ok. godziny 8.00. Przyjechała ekipa świetnych fachowców z Cardiff, którzy zrobili kawał niesamowitej roboty! Firma przyjechała z własnym sprzętem i materiałem oraz na własny koszt. Ekipa 11 fachowców naprawiła znaczną część cmentarza, postawiła krzyże, ustawiła na nowo zapadnięte groby, odnowiła napisy i wyczyściła kamień. Ok. godz. 10.20 dojechała reszta ludzi z różnych miast m. in. Evesham, Birmingham, Stratford, Londynu, Gloucester, Leicester. Ludzie z naszej wspólnoty przygotowali ciepłe posiłki i napoje.

Reklama / Advertisement

– Odwiedził nas również konsul z Ambasady w Londynie Radosław Gromski, który przywiózł materiały pomocne przy sprzątaniu oraz wodę. Zapewnił o dalszej pomocy – podaje notka. – Przybyli także przedstawiciele miejskiego Counsilu, którzy bacznie obserwowali nasze poczynania i wydaje mi się że byli w „lekkim” szoku ; dostarczyli kawę i herbatę. Pewna Angielka przyniosła pudełko ciastek. Przyszło też trochę tak zwanych gapiów, którzy byli pod wrażeniem tego co się dzieje. Cmentarz ten był bardzo zniszczony i skazany na niedalekie uniecestwienie, ale dzięki wspaniałym ludziom został odbudowany i na nowo „powstał”.

foto: Mateusz Kwiecień, Facebook/Evesham – Mocni w Panu

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

Reklama / Advertisement