Zatrzymano Libańczyka powiązanego z ISIS. Organizował w Polsce siatkę mającą dokonywać zamachów terrorystycznych na Zachodzie

Wspólne działania Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pozwoliły na zatrzymanie 16 kwietnia obywatela Libanu, którego działalność stanowiła realne zagrożenie o charakterze terrorystycznym. Poinformował o tym rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn.

Materiały zgromadzone przez ABW wskazują, że mężczyzna stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego RP oraz obywateli naszego kraju.

REKLAMA/Advertisement

Zgromadzone przez Agencję informacje wskazują, że cudzoziemiec planował zorganizowanie na terenie RP oraz innych krajów UE siatki mającej na celu przeprowadzenie zamachów terrorystycznych w państwach Europy Zachodniej. Mężczyzna posiada związki rodzinne z terrorystami z tzw. Państwa Islamskiego, którzy zginęli w trakcie walk z siłami koalicji na terenie Syrii i Iraku.

Przebywając w Polsce, Libańczyk aktywnie wykorzystywał internetowe środki łączności do komunikacji ze strukturami Państwa Islamskiego oraz poszczególnymi osobami powiązanymi z tą organizacją, przebywającymi na terenie państw UE. Wspierał również finansowo członków wymienionej organizacji pozostających w Syrii.

REKLAMA/Advertisement

Zgodnie z decyzją sądu Libańczyk trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Białymstoku.

Foto: ABW

REKLAMA/Advertisement