Zarzuty dla przemycających cudzoziemców do Polski. Ściągnęli ponad 600 imigrantów – głównie z Azji [WIDEO]

– Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ułatwiania cudzoziemcom pobytu w Polsce w celu osiągnięcia korzyści majątkowej usłyszały cztery osoby, zatrzymane we wspólnej akcji CBŚP i Straży Granicznej – informuje PAP Prokuratura Krajowa.

Według informacji śledczych oraz Centralnego Biura Śledczego Policji, a także Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że dwie CBŚP i pogranicznicy zatrzymali cztery osoby związane z organizowaniem przemytu cudzoziemców do Polski.

REKLAMA/Advertisement

– W ostatnich dniach w Warszawie oraz jej najbliższej okolicy, ale także na północy Mazowsza policjanci CBŚP wspólnie ze Strażą Graniczną przeprowadzili działania, podczas których zatrzymano cztery osoby podejrzane m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie ułatwiali legalizację pobytu cudzoziemcom na terenie Polski – mówi rzecznik prasowa CBŚP Iwona Jurkiewicz.

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ułatwiania cudzoziemcom pobytu na terytorium Polski celem osiągnięcia korzyści majątkowej. Grozi im do 5 lat więzienia. Pomagali oni załatwiać dokumenty i zezwolenia na pracę i pobyt w Polsce, a Nadwiślański Oddział Straży Granicznej informuje, że reprezentowali cudzoziemców w postępowaniach administracyjnych.

REKLAMA/Advertisement

– Według śledczych dzięki działaniom grupy ponad 600 cudzoziemców, m.in. obywateli Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu i Indii, mogło przebywać na terenie naszego kraju wbrew przepisom – podaje rzecznik Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Dagmara Bielec-Janas.

Trzech podejrzanych zostanie w areszcie tymczasowym na trzy miesiące, a wobec jednego zastosowano dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe. Śledztwo trwa od kilku miesięcy i nadzoruje je Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Prokuratura Krajowa podaje, że podejrzani zarobili na przemycie prawie milion euro – 920 tys. CBŚP informuje, że to kolejne uderzenie w grupę – w marcu zatrzymano 16 osób; 13 Polaków i 3 Ukraińców, a w kwietniu i maju zabezpieczono materiał dowodowy.

REKLAMA/Advertisement

– W sprawie występuje już 28 podejrzanych, którym łącznie przedstawiono 248 zarzutów. Wynikiem prowadzonego śledztwa jest także ustalenie i zabezpieczenie majątku należącego do podejrzanych w wysokości blisko 2 mln zł w postaci m.in. pieniędzy w różnej walucie, samochodów i nieruchomości – informuje Prokuratura Krajowa. Dziewięć osób przebywa w aresztach tymczasowych, a śledczy nie wykluczają kolejnych aresztowań.

za: polsatnews.pl