REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Zarzut dla mężczyzny, który wybił szyby w gdańskiej synagodze

430

Funkcjonariusze policji 21 września 2018 roku zatrzymali 31-letniego mężczyznę, który 19 września 2018 roku rzucił kawałkiem płyty chodnikowej w okno synagogi mieszczącej się przy ul. Partyzantów 7. Czynności z udziałem zatrzymanego zostały przeprowadzone 22 września 2018 roku.

Prokurator zarzucił mężczyźnie, że swoim zachowaniem złośliwie przeszkodził w publicznym wykonywaniu aktu religijnego Gminie Wyznaniowej Żydowskiej, obrażając uczucia religijne członków wspólnoty. Jednocześnie naraził na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przebywające w holu synagogi osoby, poprzez możliwość zranienia rzuconym fragmentem płyty oraz kawałkami stłuczonych szyb. Prokurator uznał również, że podejrzany działał publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego.

Zarzucone podejrzanemu przestępstwo zostało zakwalifikowane z art. 195 § 1 k.k. w zb. z art. 196 k.k. w zb. z art. 160 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 57 a § 1 k.k. Jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Reklama / Advertisement

Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzuconemu mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia. Ich treść oraz dokonane ustalenia, dotyczące rozpoznania u mężczyzny w toku innego postępowania choroby psychicznej, wskazują, że jego zachowanie mogło być wynikiem zaburzeń psychicznych. Choroba została rozpoznana w toku postępowania dotyczącego zdarzenia sprzed pół roku. Podejrzany dopuścił się wówczas czynu przeciwko wolności sumienia i wyznania na szkodę parafii rzymskokatolickiej.

Z uwagi na uzasadnioną obawę, że podejrzany może ponownie dopuścić się czynu zabronionego, prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Wniosek został uwzględniony. Podejrzany został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

za: centrumprasowe.pap.pl

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement