Zamieszki w USA: Antifa zbezcześciła pomnik gen. Kościuszki. Na monument oddano mocz, pluto [WIDEO]

Korespondent RMF FM w Stanach Zjednoczonych Paweł Żuchowski poinformował rano, że w nocy czasu polskiego podczas kolejnych burzliwych protestów w stołecznym Waszyngtonie doszło do profanacji pomnika gen. Tadeusza Kościuszki. Na monument oddano mocz, pluto. Został też opatrzony obelżywymi napisami.

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie stoi na Lafayette Square. Wzniesiony został w 1910 roku według projektu Antoniego Popiela. Pomnik odsłonił ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych William Taft. Polską kopię pomnika odsłonięto w Warszawie 16 listopada 2010 r. na placu Żelaznej Bramy

Jest jednym z szeregu pomników nazywanych wspólnie American Revolution Statuary, stojących na placach i skwerach Waszyngtonu. Znajduje się na liście historycznych pamiątek Stanów Zjednoczonych − National Register of Historic Places. Na szczycie cokołu z vermonckiego granitu znajduje się posąg Kościuszki, trzymającego plan fortyfikacji Saratogi. Rozwinięta część mapy zwisa luźno na prawej nodze postaci. W lewej ręce bohater trzyma szablę. Ubrany jest w amerykański mundur z czasów walk o niepodległość. Z czterech stron cokołu znajdują się mniejsze rzeźby: orzeł na globie z flagą, szablą i tarczą; orzeł na globie z konturem Azji, walczący z wężem (symbol dominacji rosyjskiej); grupa z żołnierzem w mundurze amerykańskim z bębnem; grupa z żołnierzem w mundurze polskim.

REKLAMA/Advertisement

Kościuszko po przybyciu do Ameryki został mianowany inżynierem armii amerykańskiej. Wkrótce po przybyciu do Filadelfii, 24 września 1776 r.  otrzymał zadanie opracowania fragmentu ufortyfikowania miasta (rejon rzeki Delaware). Następnie pracował przez całą zimę 1776 roku przy fortyfikowaniu Filadelfii. Na wiosnę 1777 r. Kościuszko został wysłany na północ nad granicę kanadyjską pod wodzą generała Horatio Gatesa. Przez wiele miesięcy Kościuszko fortyfikował różne obozy wojskowe Armii Kontynentalnej. Rozgłos przyniósł mu wkład jego prac fortyfikacyjnych do amerykańskiego zwycięstwa w bitwie pod Saratogą. Wyrazem uznania dla jego umiejętności inżynierskich było powierzenie mu budowy silnej twierdzy West Point nad rzeką Hudson. Decyzję taką poparł naczelny wódz armii amerykańskiej, Jerzy Waszyngton.

Kościuszko na własną prośbę został skierowany do armii południowej. Tu także jego umiejętności inżynierskie pozwoliły odnosić Amerykanom zwycięstwa.

W uznaniu zasług, Tadeusz Kościuszko uchwałą Kongresu awansowany został 13 października 1783 r. na generała brygady armii amerykańskiej. Otrzymał też specjalne podziękowanie, nadanie gruntu (około 250 ha) oraz znaczną sumę pieniędzy, która miała być wypłacona w terminie późniejszym, w rocznych ratach. Kiedy Kongres wypłacił mu zaległe pobory w 1798, mimo trudnej sytuacji finansowej natychmiast przeznaczył te pieniądze na wykupienie wolności i kształcenie Murzynów. Całą resztę swojego amerykańskiego majątku Kościuszko powierzył Jeffersonowi, który był wykonawcą jego testamentu o wyraźnie abolicjonistycznym wydźwięku.

Jeszcze większym wyróżnieniem ze strony współtowarzyszy walki było przyjęcie Kościuszki, jako jednego z trzech cudzoziemców, do Towarzystwa Cyncynatów, założonego przez najbardziej zasłużonych oficerów.