REKLAMA

REKLAMA

Zamiast węgla farmy wiatrowe i panele słoneczne? Tauron potwierdził chęć sprzedaży kopalni Janina …

219

Polska spółka energetyczna Tauron potwierdziła w poniedziałek, że rozważa sprzedaż jednej z trzech kopalni węgla i docelowo przejście z tego surowca na “zielone” źródła energii jak farmy wiatrowe i panele słoneczne oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla zgodnie z unijnymi wytycznymi.

W strategii, która została wczoraj opublikowana Tauron zaznaczył, że może sprzedać kopalnię Janina na południu Polski. Znajduje się ona w tym samym regionie co kopalnie Brzeszcze i Sobieski. Za pieniądze pozyskane z tej transakcji państwowa spółka ma zainwestować w farmy wiatrowe o mocy 900 megawatów (MW) oraz słoneczne 300 MW. Ponadto, planowane są inwestycje w pozyskiwanie energii z wiatru na Morzu Bałtyckim.

Zamknięcie elektrowni, które są oparte na węglu o mocy 120 MW i 200 MW sprawi, że emisja CO2 zmniejszy się o 20 proc. do 2025 roku. Już wcześniej agencja Reutera informowała, że Tauron może sprzedać jedną z kopalni, aby poprawić swoją sytuację finansową, która nie jest zbyt dobra.

REKLAMA

Spółka jest najbardziej zadłużoną grupą energetyczną w Polsce i ponosi koszty związane z dostawą prądu do gospodarstw domowych. Tauron, decyzją rządu zatrzymał wzrost cen energii w 2019 roku, ale to mocno zachwiało finansową kondycją giganta.

– Wprowadzenie nowych opcji do strategii grupy będzie podstawą bezpiecznej i zrównoważonej transformacji Taurona – zaznaczył prezes spółki.

Kopalnia Janina, która należy do Tauron Polska Energia miałaby zostać sprzedana katowickiemu Węglokosowi. Kopalnia ta osiągnęła gorszy wynik za rok 2018 niż Brzeszcze i Sobieski. Za jej sprzedaż Tauron liczy na wpływ 1 miliarda złotych.

REKLAMA

za: pch24.pl

REKLAMA