“Zamiast rosyjskich dyplomatów, powinniśmy wydalić francuskich!” – kryzys w relacjach włosko-francuskich

Akcja uzbrojonych francuskich celników doprowadziła do kryzysu dyplomatycznego i powszechnego oburzenia wśród Włochów po tym, jak w piątek wieczorem przeprowadzili wobec imigranta próbę na obecność narkotyków w moczu na stacji kolejowej w Bardonecchia, na zachód od Turynu. Obiekt znajduje się około 1 km od granicy, już po stronie włoskiej.

– Uzbrojeni francuscy funkcjonariusze graniczni weszli do kliniki prowadzonej na stacji w Bardonecchia, zmuszając migranta do testu moczu i zastraszając naszego lekarza oraz mediatorów i prawników – twierdzi organizacja medyczna Rainbow for Africa prowadząca klinikę.

REKLAMA/Advertisement

Posłanka z narodowej partii Bracia Włosi, Augusta Montaruli, powiedziała że sprawa ​​zachowania francuskich oficerów w Bardonecchia jest “bardzo poważna”.

– To jest bezprecedensowy brak szacunku dla Włoch – powiedziała. – Nie jesteśmy toaletą Macrona.

REKLAMA/Advertisement

Parlamentarzystka zasugerowała, że francuski prezydent potraktował swojego sąsiada z pogardą.

– To niedopuszczalne naruszenie przez Francję włoskiej suwerenności. Francuscy żandarmi najechali, uzbrojeni, na stacje Bardonecchia podczas nalotu antyimigracyjnego. W ten sposób po sześciu latach rządów podporządkowanych zagranicznym włádzom, zredukowano Włochy. Bracia Włosi domagają się, aby ambasador francuski został niezwłocznie wezwany przez MSZ, aby wyjaśnić ten bardzo poważny akt skierowany przeciwko Włochom – dodała szefowa Braci, Giorgia Meloni

REKLAMA/Advertisement

Matteo Salvini, lider Ligi Północnej, grzmiał że francuska dyplomacja powinna zapłacić cenę za ten incydent.

– Zamiast wyrzucać rosyjskich dyplomatów, musimy usunąć francuskich – powiedział.

Jednakże władze francuskie stwierdziły, że poprosiły swoich włoskich odpowiedników o zezwolenie na wjazd na stację Bardonecchia i zostały wpuszczone do środka. Francuscy celnicy mogli korzystać z dworca kolejowego w ramach dwustronnej umowy, powiedział ambasador którego faktycznie wezwano do ministerstwa spraw zagranicznych w Rzymie w sobotę wieczorem.

za: lastampa.it