Żakowski: “W pustyni i w puszczy” to rasistowska książka [WIDEO]

– “W pustyni i w puszczy”, włosy dęba stają, jaka to jest rasistowska książka. Strasznie źle napisana. W przypisach w wydaniu dla dzieci powinno być napisane, że Sienkiewicz był rasistą, ale w tych czasach ludzie nie wiedzieli, że to jest złe – twierdzi liberalny publicysta Jacek Żakowski w “Poranku Radia TOK FM”.

Ta powieść przygodowa dla młodzieży Henryka Sienkiewicza publikowana w odcinkach w latach 1910-1911 w dzienniku “Kurier Warszawski”, wydana została w 1911 r. w Warszawie w wydawnictwie “Gebethner i Wolff”. Przełożona na 21 języków stała się międzynarodowym bestsellerem. Opowiada o perypetiach 14-letniego Polaka Stanisława Tarkowskiego i jego towarzyszki, 8-letniej Angielki Nelly Rawlison (Nel), którzy zostali uprowadzeni przez muzułmanów w czasie powstania mahdystów w Sudanie w 1884 r.

REKLAMA/Advertisement

Sienkiewicz sympatyzował z narodowcami, był członkiem Ligi Narodowej. W 1906 r. został przewodniczącym “centralnego” komitetu wyborczego, utworzonego przez przedstawicieli Narodowej Demokracji, Partii Polityki Realnej i Polskiej Partii Postępowej.

Żakowski jest publicystą i komentatorem tygodnika “Polityka”, publikuje komentarze w “Gazecie Wyborczej” i kwartalniku “Pragnienie Piękna”. Obecnie prowadzi piątkowe wydania “Poranka” w Tok FM. oraz programy “Rozmowa dnia” oraz “Ex cathedra” w Superstacji oraz autorskie przeglądy prasy w programie Dzień Dobry TVN.