Z uwagi na epidemię Węgrzy ograniczają obchody jednego z najważniejszych świąt państwowych

0 sierpnia na Węgrzech obchodzone jest co roku dość bogato wspomnienie św. Stefana, pierwszego króla Węgier. Jest to ustawowo dzień wolny od pracy. Węgrzy w tym roku chcą jednak ograniczyć obchody, z uwagi na światową pandemię COVID-19.

Minister z kancelarii premiera Orbana Gergely Gulyas poinformował, że nie będzie w tym roku publicznych uroczystości z udziałem publiczności, bowiem uznano imprezy masowe za najbardziej sprzyjające rozpowszechnianiu się COVID-19. Kancelaria premiera Wiktora Orbana wychodzi z założenia, że od maja notowany jest wciąż przyrost zachorowań na COVID-19. Zrezygnowano m.in. z pokazu fajerwerków oraz parady lotniczej, która cieszyła się co roku dużym zainteresowaniem Węgrów i turystów. Do 15 sierpnia na Węgrzech obowiązują przepisy zakazujące organizowania wydarzeń powyżej 500 osób, na razie nie ma decyzji w sprawie ich przedłużenia – minister Gulyas informuje, że wciąż trwają analizy.

Jedynym wyjątkiem będzie 20 sierpnia pasowanie na oficerów.

Czwartek to piąty dzień z rzędu na Węgrzech, bez stwierdzenia śmiertelnego przypadku COVID-19. W tym kraju spada też liczba aktywnie chorych

Łukasz Religa

REKLAMA/Advertisement