Wyszkowski musi przeprosić Wałęsę za nazywanie go “Bolkiem”. Gdański sąd łaskawy dla byłego prezydenta.

Krzysztof Wyszkowski – znany opozycjonista z czasów “Solidarności”, który od lat skonfliktowany jest z byłym prezydentem Lechem Wałęsą, ma przeprosić tego ostatniego za swoje wypowiedzi medialne na temat tego, że wygrał z Wałęsą proces wytoczony za nazwanie go agentem SB o pseudonimie “Bolek”.

Decyzję podjął Sąd Apelacyjny w Gdańsku, a Wyszkowski swoje przeprosiny ma opublikować w trzech miejscach w Internecie: na swojej stronie internetowej oraz na serwisach Radia Maryja i “Gazety Polskiej Codziennie”. W 2017 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku również nakazał Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie Wałęsy, a od tej decyzji apelację wniosły obie strony.

Cała sprawa tyczy się wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku wydanego prawomocnie w 2011 roku, który nakazywał Wyszkowskiemu przeproszenie Wałęsy za to, że 16 listopada 2005 roku nazwał byłego prezydenta tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa ps. “Bolek”. Sam Wyszkowski nie wykonał tego wyroku, a Wałęsa użył tzw. zastępczego wykonania przeprosin i opublikował je w 19 listopada 2012 r. w stacji TVN na własny koszt.

REKLAMA/Advertisement

Z kolei we wrześniu 2013 roku Sąd Rejonowy w Sopocie oddalił żądania Wałęsy, który chciał zapłaty 24 tys. złotych za emisję przeprosin. Później były prezydent wycofał pozew, bo TVN zwrócił mu koszty przeprosin. W tej sprawie Sąd Najwyższy nie rozpatrzył prośby Krzysztofa Wyszkowskiego o kasację wyroku zasądzonego w 2011 roku.

Co to wszystko oznacza? Sytuacja jest iście kuriozalna, Instytut Pamięci Narodowej potwierdził, że dokumenty znalezione w domu wdowy po byłym szefie MSW w PRL Czesławie Kiszczaku, świadczące o współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa są autentyczne, a tymczasem Sąd Okręgowy nakazuje Wyszkowskiemu przeprosiny Wałęsy.

REKLAMA/Advertisement

za: niezalezna.pl