Wysoki rangą bojownik Państwa Islamskiego aresztowany na Węgrzech. Przyjechał jako migrant [WIDEO]

Syryjczyk podejrzany o akty terroryzmu i przeprowadzający w 2016 r. liczne egzekucje w swojej ojczyźnie został wczoraj aresztowany w Budapeszcie – poinformowała w niedzielę tamtejsza prokuratura.

Sędzia centralnego sądu rejonowego wydała nakaz aresztowania mężczyzny znanego jako F. Hassan na okres jednego miesiąca. Uważa się, że Syryjczyk był wysokiej rangi przywódcą IS, który organizował zamachy samobójcze i co najmniej 20 egzekucji. Jego adwokat, Laszlo Kelen, powiedział na kanale M1, że podejrzany zaprzecza zarzutom.

REKLAMA/Advertisement

W sobotę węgierskie Centrum Przeciwdziałania Terroryzmowi (Terrorelhárítási Központ, TEK) oświadczyło, że współpracuje z Europolem i siłami policyjnymi oraz tajnymi służbami różnych krajów, aby zbadać przeszłe działania przestępcze i sieć powiązań utrzymywanych w Europie przez Syryjczyka, który z powodzeniem ubiegał się o azyl w Grecji. Miejski prokurator powiedział, że 27-latek prawdopodobnie uczestniczył w egzekucjach ISIS w Homs w 2016 r. Przed przybyciem na Węgry podejrzany odwiedził wiele innych krajów europejskich.

Podejrzany został po raz pierwszy zatrzymany na międzynarodowym porcie lotniczym Ferenca Liszta w Budapeszcie 30 grudnia ub.r. po przedstawieniu sfałszowanych dokumentów podróży dla siebie i kobiety mu towarzyszącej.. W postępowaniu sądowym został wydany wyrok w zawieszeniu za „przemyt ludzi i inne przestępstwa” i Syryjczyk oczekiwał na wydalenie z kraju. Władze belgijskie i Eurojust (Europejska Jednostka Współpracy Sądowej) poinformowały władze węgierskie o podejrzanych działaniach terrorystycznych człowieka, dodaje oświadczenie prokuratury budapeszteńskiej.

REKLAMA/Advertisement

za: thehungaryjournal.com