REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Przekształcenie gruntu na własność będzie tańsze. Sejm przegłosował korzystne dla mieszkańców zmiany.

295

– Będą wyższe bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność dla osób mieszkających w blokach i kamienicach na gruntach Skarbu Państwa. Sejm właśnie zmienił ustawę – pisze “Fakt”.

Od pierwszego stycznia bieżącego roku nie ma już użytkowania wieczystego. Po wprowadzeniu tego prawa 2,5 miliona Polaków zostało właścicielami gruntów, na których stoją bloki i kamienice, gdzie mieszkają. Niestety, za takie zmiany trzeba zapłacić – opłatę za użytkowanie wieczyste zastąpiła opłata przekształceniowa, którą właściciele będą musieć płacić przez 20 lat.

Ci, którzy zapłacą za to z góry, będą mieli wsparcie państwa. Rząd określił wysokość bonifikat na gruntach, które należą do Skarbu Państwa. Jeśli osoba zapłaci z góry za przekształcenie, to otrzyma ona wynoszącą 60 proc. bonifikatę, a ta ma być w kolejnych latach systematycznie zmniejszana.

Reklama / Advertisement

Z kolei jeśli nieruchomości leżą na gruntach należących do samorządu, to ten ostatni ustala wysokość bonifikat, które są często wyższe niż te rządowe. W Warszawie wynoszą one 98 proc. Z tego powodu mieszkańcy, którzy mają swoje nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa mogą czuć się pokrzywdzeni.

Właśnie to zmienił rząd, a Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował przepisy. Według nowych rozwiązań, jeśli w danej gminie bonifikaty Skarbu Państwa są niższe od “samorządowych”, to wojewoda podniesie je do poziomu ustalanego przez lokalne władze. – Na gruntach Skarbu Państwa nigdy te bonifikaty nie będą gorsze niż na gruntach samorządowych – mówi wiceminister inwestycji Artur Soboń.

Do końca roku mieszkańcy, którzy mają prawo do przekształcenia swoich nieruchomości otrzymają specjalne pisma i będą mogli zdecydować czy zrobią to z góry z 20 lat czy też opłatę rozłożą na następne lata. “Fakt” ponadto wyjaśnia to na konkretnych przykładach i podaje, że mieszkańcy niektórych miast nie zyskają nic na zmianach wprowadzonych przez rząd.

Reklama / Advertisement

2. Ile skorzystamy dzięki bonifikatom?
Roczna opłata za przekształcenie wyniesie tyle, ile dotychczasowa opłata za użytkowanie wieczyste. Załóżmy, że płaciłeś 500 zł rocznie i mieszkasz w bloku stojącym na gruncie samorządowym w Warszawie. Jeśli opłacisz jednorazowo całą kwotę za 20 lat, skorzystasz z maksymalnej bonifikaty czyli 98 proc. Czyli przekształcenie będzie cię kosztować 200 zł (opłata przekształceniowa za 20 lat bez bonifikaty to 10 tys. zł).
Ale jeśli twój blok stoi na gruncie Skarbu Państwa to według obecnych przepisów i przy maksymalnej bonifikacie (60 proc.) przekształcenie na dziś kosztowałoby cię 4000 zł. Dzięki zmianie ustawy, bonifikata w takim przypadku zostanie podniesiona do poziomu samorządowego czyli 98 proc.

3. Gdzie mieszkańcy zyskają, a gdzie nie?
Łódź, Białystok, Kraków, Katowice: tu mieszkańcy bloków na gruntach Skarbu Państwa nie zyskają, bo ustalona maksymalna bonifikata samorządowa (w pierwszym roku) wynosi 60 proc.
Zyskają m.in. za to mieszkańcy Gdańska (maksymalna bonifikata samorządowa to 95 proc.), Wrocławia (90 proc.) i Białej Podlaskiej (99 proc.).

za: fakt.pl

Reklama / Advertisement