Wygrana Polski w sporze z Brukselą. Podatek od sprzedaży detalicznej zgodny z prawem

Sąd Unii Europejskiej uznał, że decyzja Komisji Europejskiej dotycząca podatku od sprzedaży detalicznej była nieważna. – Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa – zaznaczył dzisiaj sąd UE. Wyrok ten nie jest ostateczny i można się od niego odwołać.

Cała sprawa dotyczy skargi Polski skierowanej w końcu 2016 roku do Trybunału Sprawiedliwość UE na decyzję Komisji Europejskiej ws. podatku handlowego. Skarga informowała, że Bruksela błędnie zakwalifikowała podatek jako pomoc państwową.

REKLAMA/Advertisement

Wcześniej unijni urzędnicy wszczęli wobec naszego kraju postępowanie dot. naruszenia prawa unijnego właśnie w związku z tym podatkiem. Jean-Claude Juncker i spółka argumentowali, że podatek ten może faworyzować mniejsze sklepy i to może być uznane z pomoc publiczną. Eurokraci nakazali też zakaz wprowadzania podatku do czasu zakończenia jego analizowania przez Brukselę i potem uznali, że stanowi on pomoc publiczną.

Polska zaskarżyła tę decyzję i zarzuciła KE naruszenie prawa unijnego przez nakaz stosowania progresywnej skali podatku od sprzedaży detalicznej. Dzisiaj Sąd UE stwierdził, że Bruksela nie miała racji: -W konsekwencji Sąd stwierdził nieważność decyzji końcowej Komisji – zaznaczono w komunikacie. Sąd UE jest jednym z organów Trybunału Sprawiedliwości UE. Warto przypomnieć, że opodatkowanie wielkich sieci handlowych było jednym ze sztandarowych haseł, z jakimi PiS szedł do wyborów w 2015 roku.

REKLAMA/Advertisement

za: wPolityce.pl