REKLAMA

Reklama

Wygrana Polski w sporze z Brukselą. Podatek od sprzedaży detalicznej zgodny z prawem

242

Sąd Unii Europejskiej uznał, że decyzja Komisji Europejskiej dotycząca podatku od sprzedaży detalicznej była nieważna. – Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa – zaznaczył dzisiaj sąd UE. Wyrok ten nie jest ostateczny i można się od niego odwołać.

Cała sprawa dotyczy skargi Polski skierowanej w końcu 2016 roku do Trybunału Sprawiedliwość UE na decyzję Komisji Europejskiej ws. podatku handlowego. Skarga informowała, że Bruksela błędnie zakwalifikowała podatek jako pomoc państwową.

Wcześniej unijni urzędnicy wszczęli wobec naszego kraju postępowanie dot. naruszenia prawa unijnego właśnie w związku z tym podatkiem. Jean-Claude Juncker i spółka argumentowali, że podatek ten może faworyzować mniejsze sklepy i to może być uznane z pomoc publiczną. Eurokraci nakazali też zakaz wprowadzania podatku do czasu zakończenia jego analizowania przez Brukselę i potem uznali, że stanowi on pomoc publiczną.

Reklama

Reklama

Polska zaskarżyła tę decyzję i zarzuciła KE naruszenie prawa unijnego przez nakaz stosowania progresywnej skali podatku od sprzedaży detalicznej. Dzisiaj Sąd UE stwierdził, że Bruksela nie miała racji: -W konsekwencji Sąd stwierdził nieważność decyzji końcowej Komisji – zaznaczono w komunikacie. Sąd UE jest jednym z organów Trybunału Sprawiedliwości UE. Warto przypomnieć, że opodatkowanie wielkich sieci handlowych było jednym ze sztandarowych haseł, z jakimi PiS szedł do wyborów w 2015 roku.

za: wPolityce.pl

REKLAMA