Wybrano nowego szefa ukraińskiego IPN. Drobowycz deklaruje ws. Wołynia “historyczną prawdę, uczciwość”

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd ukraiński wybrał Antona Drobowycza, szefa projektów edukacyjnych Centrum Pamięci o Holokauście „Babi Jar”, na nowego szefa Instytutu Pamięci Narodowej, informuje rządowy portal.

Jego poprzednik – znany negacjonista wołyński Wołodymyr Wjatrowycz, który we wrześniu stracił stanowisko a w listopadzie został posłem do parlamentu (zajął miejsce Iriny Łucenko, która zrzekła się mandatu ze względu na stan zdrowia) z ramienia partii Europejska Solidarność, kierowanej przez Petro Poroszenkę, wyraził swoje niezadowolenie, nazywając to “złą decyzją”.

REKLAMA/Advertisement

Dwa tygodnie temu, gdy w konkursie na stanowisko w UIPN zostało już tylko dwóch kandydatów, Drobowycz zadeklarował w wywiadzie dla portalu “Istoryczna Prawda”, że chce “uczynić oficjalną politykę pamięci na Ukrainie bardziej zrównoważoną i liberalną”. Za swoje priorytety w przypadku wybrania go, uznał “skuteczność i zrozumiałość działań dla podatników”. Jest przeciwny “postrzeganiu Instytutu jako tuby agitacji, walki ideologicznej oraz propagandy” i chce “uczynić z niego narzędzie wspierania dialogu publicznego i promowania zdrowej tożsamości”. Pragnie też “zwiększyć wysiłki w celu zachowania pamięci o wspólnej historii Ukraińców i Polaków ukraińskich, Żydów, Ormian, Tatarów, Greków, Bułgarów i innych”.

Na pytanie o konflikt polsko-ukraiński w czasie II wojny światowej odparł, że “czerwoną linią jest historyczna prawda, uczciwość. Tylko tego nie można lekceważyć. Reszta jest znacznie mniej pryncypialna”.

REKLAMA/Advertisement

za: news.liga.net
kmu.gov.ua
istpravda.com.ua