REKLAMA/Advertisement

“Wyborcza” o Rotach Niepodległości: “Narodowcy chcą stworzyć państwo podziemne…”

1520

3 lipca miało miejsce w Łodzi pierwsze spotkania organizacyjne Rot Niepodległości. Gościem i głównym mówcą był ich twórca i lider – Robert Bąkiewicz. Spotkanie cieszyło się sporą frekwencją i zostało sprawnie poprowadzone a kilkuosobowa pikieta Obywateli RP wzbudzała raczej uśmiechy politowania.

Nie było żadną tajemnicą, że wśród ciekawskich łodzian przybyłych na spotkanie był też reporter lokalnego oddziału “Gazety Wyborczej”. W zeszłym tygodniu Paweł Rutkiewicz opublikował obszerny artykuł pod alarmistycznym tytułem “Narodowcy chcą stworzyć państwo podziemne. Przywrócić karę śmierci i skazywać `zdrajców i łobuzów`”. Już sam początek brzmi zabawnie, bo raczej nie buduje się podziemia ogłaszając to wszem i wobec i jawnie nie prowadzi się rekrutacji – sam Bąkiewicz stwierdził, iż należy to rozumieć “w przenośni oczywiście”. Ale to nie koniec dowodów na słabą orientację autora w kwestiach historycznych. Przeanalizował bowiem również nazwę stowarzyszenia, która rzecz jasna (jak to w gazecie Michnika) musiała budzić określone skojarzenia:

REKLAMA/Advertisement

– Na roty podzielone były między innymi jednostki SS, Waffen-SS i SA (Sturmabteilung). Jak podaje niemiecka wersja Wikipedii, najmniejsza rota liczyła czterech SS- lub SA-manów i podlegała Rottenführerowi – pisze Rutkiewicz.

Gdyby przeczytał polską wersję Wikipedii, być może dowiedziałby się tego, czego nie załapał w szkole. Roty przez setki lat były oddziałami również w wojsku polskim. Stopień rotmistrza nie wziął się znikąd!

REKLAMA/Advertisement

Specjalnie dobrana do tekstu fotografia Bąkiewicza, który z zapałem na jednej z ulicznych pikiet skanduje świadczy o ekspresji, ale tutaj ma uzasadniać raczej inne tezy. Cytaty z przemowy lidera, który obiecuje że politycy okradający kraj, dopuszczający się zdrady zostaną oskarżeni i osądzeni – zdaniem redaktora – mogą być powodem odejścia Bąkiewicza z ONR kilka miesięcy temu. “Bąkiewicz jest chyba zbyt radykalny dla Obozu Narodowo-Radykalnego” – to konkluzja autora.

REKLAMA/Advertisement

– Jeśli doszłoby do sytuacji uchylenia takiego okienka geopolitycznego dla Polski, kiedy powstaje chaos i Polacy już wiedzą o tym, że ten to zdrajca, ten to łobuz i dokonują linczu, to ja powiedziałem: nigdy do tego linczu, nawet za cenę własnego życia, nie możemy dopuścić. My tym ludziom co musimy zapewnić? Tych ludzi musimy zatrzymać, aresztować. Musimy przywrócić prawodawstwo z karą śmierci włącznie i dać im najlepszych obrońców. I musimy oskarżyć ich zgodnie z prawdą, zgodnie z prawdą ich osądzić, a jak zasłużą na to, to wtedy ich skazać na śmierć – powiedział lider Rot Niepodległości.

A więc uczciwy proces, zapewnienie “najlepszych obrońców” jest karygodne? Chyba, że chodzi o karę śmierci? Albo po prostu o karanie zdrajców? Panie redaktorze, pan pozdrowi ukrywającego się w Szwecji brata swojego szefa!

Dziennikarz “Wyborczej” zauważa jednak rozmach, z jakim Roty są planowane. Jest mowa o “obwoźnych akademiach”, systemie dystrybucji wydawnictw, pomysłach ustrojowych, świadomej polityce antyimigracyjnej.

REKLAMA/Advertisement

Tekst robi swoje i fanatyczni czytelnicy doceniają trud włożony w jego napisanie.

– To jak to było parę lat temu “to margines, kilka osób, itp itd”. No to macie, zalążki państwa podziemnego i mordowania “przeciwników”. Nie? To poczytajcie sobie genezę I i II wojny. Te barany powinny siedzieć w Syberyjskiej kopalni, bo intelektualnie i MORALNIE do niczego więcej się nie nadają – ten komentarz ma dobrze ponad 200 polubień.

– Czy będą napadać na GS sy i posterunki milicji ? Bo nie wiem – zastanawia się prawdopodobnie współtowarzysz bojów o utrwalenie władzy ludowej kapitana bezpieki Stefana Michnika.

– Putinowskie tituszki tepe kibolstwo w pochodzie za fete i obietnice bojki ew za 20 zeta. ich wodzirejow nalezaloby wsadzic za zdrade. dowody mysle sa latwe do zdobycia. jedza z rak gru i fsb pomlaskujac glosno – ten komentarz “liberalnego patrioty” nieszczególnie brzmi po polsku.

REKLAMA/Advertisement

(zachowano pisownię oryginalną komentarzy)

Foto: skan z łódzkiego wydania “Gazety Wyborczej”

za: wyborcza.pl