REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Wstydliwa historia USA: Żyd przerywa kongres 20 tys. amerykańskich nazistów w 1939 r. [WIDEO]

895

Brunatna noc narodowego socjalizmu dotykała przed wojną skupiska etnicznych Niemców w różnych krajach. Szczególnie niebezpiecznie rozwinął się nazizm w USA.

German American Bund czyli Związek Niemiecko-Amerykański (niem. Amerikadeutscher Bund, Amerikadeutscher Volksbund, AV), był organizacją pro-nazistowską założoną w 1936 r. mającą zastąpić Friends of New Germany (FONG). Nazwa została zmieniona po krytyce prasowej dowodzącej, że organizacja była niepatriotyczna. Bund miał składać się wyłącznie z amerykańskich obywateli pochodzenia niemieckiego. Jego głównym celem było promowanie korzystnego spojrzenia na nazistowskie Niemcy.

Pierwotny FONG miał siedzibę w Nowym Jorku, ale istniał również w Chicago. Członkowie nosili mundur, białą koszulę i czarne spodnie. Kobiety nosiły białą bluzkę i czarną spódnicę. Po przekształceniu w Bund Stany Zjednoczone zostały podzielone na trzy okręgi (Gau): Gau Ost, Gau West i Gau Midwest. Razem obejmowały 69 Ortsgruppen (grupy lokalne): 40 w Gau Ost (17 w Nowym Jorku), 10 w Gau West i 19 w Gau Midwest. Każdy Gau miał własnego Gauleitera i personel do kierowania operacjami Bundu w regionie zgodnie z zasadą wodzostwa (Führerprinzip). Główna siedziba Bundu znajdowała się na 178 East 85th Street w nowojorskiej dzielnicy Manhattanu.

Reklama / Advertisement

Bund ustanowił szereg obozów szkoleniowych, w tym Camp Nordland w hrabstwie Sussex, New Jersey; Camp Siegfried w Yaphank w Nowym Jorku; Camp Hindenburg w Grafton, Wisconsin; Deutschhorst Country Club w Sellersville w Pensylwanii; Camp Bergwald w Bloomingdale, New Jersey i Camp Highland w stanie Nowy Jork. Bund organizował często wiece z nazistowskimi insygniami chwaląc głośno Hitlera i atakował administrację prezydenta Franklina D. Roosevelta, grupy żydowskie, komunizm, “kierowane przez Moskwę” związki zawodowe oraz amerykańskie bojkoty niemieckich towarów. Organizacja twierdziła, że ​​okazuje swoją lojalność wobec Ameryki, pokazując flagę Stanów Zjednoczonych na spotkaniach Bundu i oświadczyła m.in., że ​​George Washington był “pierwszym faszystą”, który nie wierzył, że demokracja zadziała.

Prawdopodobnie zenitem działań Bundu był wiec w Madison Square Garden w Nowym Jorku 20 lutego 1939 r. Około 20 tys. osób wzięło udział i usłyszało, jak “amerykański Hitler” Fritz Julius Kuhn krytykuje prezydenta Roosevelta, wielokrotnie nazywając go “Frank D. Rosenfeld”, nazywając jego Nowy Ład (New Deal) “Żydowskim Ładem” (Jew Deal) i potępiając to, co uważał za “bolszewicko-żydowskie” kierownictwo amerykańskie. Kongres był tematem krótkiego filmu dokumentalnego “Noc w ogrodzie” Marshalla Curry’ego.

Pod koniec tego roku dochodzenie podatkowe w Nowym Jorku ustaliło, że Kuhn sprzeniewierzył 14 tys. dolarów z Bundu. 5 grudnia 1939 r. Kuhn został skazany na dwa i pół do pięciu lat więzienia za uchylanie się od podatków i malwersacje. W rok po wybuchu II wojny światowej w Europie (USA przystąpiły do wojny jednak dopiero w grudniu 1941 r. po napaści japońskiej i wypowiedzeniu wojny przez Niemcy) Kongres uchwalił czesciowy pobór we wrześniu 1940 r. Bund doradzał swoim członkom, by unikali poboru. Było to przestępstwo podlegające karze do pięciu lat więzienia i grzywnie w wysokości 10 tys. dolarów. Bund zaczął się sypać i ostatecznie został rozwiązany w 1941 r.

Reklama / Advertisement

Podczas gdy Kuhn przebywał w więzieniu, jego obywatelstwo zostało anulowane 1 czerwca 1943 r. Po uwolnieniu po 43 miesiącach w więzieniu stanowym, Kuhn został ponownie aresztowany 21 czerwca 1943 roku jako wrogi cudzoziemiec i internowany przez rząd federalny w obozie w Crystal City w Teksasie. Po wojnie Kuhn został internowany na wyspie Ellis i deportowany do Niemiec 15 września 1945 r. Zmarł 14 grudnia 1951 r. w Monachium.

Reklama / Advertisement