Współpraca rządu z Komitetem Żydów Amerykańskich coraz silniejsza. Minister Czaputowicz współorganizuje z nim konferencję w Warszawie

W ten weekend minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz bierze udział w 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jak informuje profil resortu na Twitterze, szef dyplomacji spotkał się tam z dyrektorem wykonawczym Komitetu Żydów Amerykańskich (American Jewish Committee, AJC) Davidem Harrisem.

Czaputowicz zaprosił tę organizację do współorganizowania “panelu na temat dialogu międzyreligijnego, który będzie miał miejsce podczas organizowanej w Polsce międzynarodowej konferencji na rzecz wolności religii lub wyznania”.

W marca 2017 r. AJC otworzył swoje biuro w Warszawie. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wystosował okolicznościowy list:

– Cieszę się, że wybrali państwo stolicę Polski na miejsce, z którego aktywność AJC będzie promieniować na cały nasz region. Dostrzegam głęboką symbolikę w fakcie, że dzisiejsza uroczystość zbiega się w czasie z początkiem obecności sił NATO w naszym kraju, w okresie kiedy Polska, odzyskawszy suwerenność po upadku systemu komunistycznego, zabiegała o przyjęcie do organizacji Paktu Północnoatlantyckiego, to w American Jewish Committee znaleźliśmy cennego sprzymierzeńca – czytamy w nim. – Z radością i satysfakcją witamy na polskiej ziemi – zarówno żołnierzy amerykańskiej armii, jak i reprezentantów AJC. Jestem przekonany, że w ten sposób dodatkowo umacnia się współpraca transatlantycka, której Polska zawsze była i jest gorącym orędownikiem i uczestnikiem.

Foto: Tymon Markowski/MSZ