Wspólna walka Polski i Grecji o reparacje od Niemiec? Prof. Polak: Natychmiast przyłączyć się do greckiej kampanii

Prof. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który jednocześnie jest przewodniczącym kolegium Instytutu Pamięci Narodowej komentując fakt, że Grecja będzie domagać się 280 miliardów euro reparacji za straty wojenne od Niemiec, powiedział na antenie Radia Maryja, że Polska powinna przyłączyć się do kampanii prowadzonej przez kraj z południa Europy.

Jak donosi niemiecki tygodnik “Der Spiegel”, grecki parlament ma przegłosować raport w tej sprawie i na jego podstawie Ateny będą domagać się 280 mld euro. Prof. Polak uważa, że “Grecja ma szansę, jeżeli przeprowadzi kampanię w sposób zdecydowany, użyje logicznych argumentów oraz przemyślanych chwytów medialnych”:

– Niemcy oczywiście cały czas twierdzą, że Grecji nic się nie należy, chociaż pojawiają się już pewne wyrwy w niemieckiej argumentacji. Pojawiają się głosy, że owa słynna pożyczka, którą Grecy musieli przymusowo udzielić Niemcom w czasie okupacji (500 mln USD), powinna zostać spłacona – mówi historyk.

Ateny, zanim przedstawią oficjalnie swoje żądania wobec Niemiec, chcą przedstawić argumenty w tej sprawie zarówno nad Renem, jak i na forach międzynarodowych takich jak Parlament Europejski, Rada Europejska czy forum ONZ. Prof. Polak uważa, że Polska powinna jak najszybciej dołączyć do Grecji i wyartykułować swoje żądania:

– Patrząc na to z polskiego punktu widzenia, to ja od samego początku mówiłem, że powinniśmy szukać sojuszników w tej sprawie. Grecję zawsze wymieniałem na pierwszym miejscu. Skoro Grecy rozpoczynają w listopadzie kampanię, to będą mieli pewien atut pierwszeństwa – to oni pierwsi zaczęli, to oni najbardziej sprawę nagłośnili. Wydaje mi się, że my natychmiast powinniśmy się do tej kampanii przyłączyć i postawić swoje żądania. (.) Przyłączenie się do tego i ewentualnie zachęcenie innych krajów jak Włochy czy Czechy byłoby na miejscu – dodaje prof. Wojciech Polak.

Rząd w Berlinie zarówno w przypadku Grecji, jak i Polski uważa, że sprawa roszczeń i odszkodowań jest zamknięta, a one same są nieuprawnione. Z kolei eksperci z Grecji uważają, że w przypadku odmowy Berlina, Ateny mogłyby odwołać się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

REKLAMA/Advertisement

za: radiomaryja.pl