Wrocław: Nielegalni imigranci z Afganistanu i Syrii w naczepach ciężarówek

Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ośmiu nielegalnych imigrantów z Syrii wraz z wiozącym ich kierowcą samochodu ciężarowego oraz dwóch obywateli Afganistanu. Polska miała być dla nich krajem tranzytowym w podróży do Niemiec.

Dwaj nielegalni migranci, którzy przyjechali do Polski w transporcie sanitariatów, zostali ujawnieni w środę 2 września na wrocławskich Bielanach. O pasażerach na gapę powiadomił służby kierowca tira, w naczepie którego podróżowali. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Wrocławia ustalili, że są to obywatele Afganistanu w wieku 41 i 45 lat. Ich trasa z Bułgarii wiodła poprzez Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Do naczepy tira wsiedli prawdopodobnie na Słowacji, gdzie kierowca miał kilkugodzinna przerwę. Liczyli, że samochodem tym dojadą do Niemiec.

REKLAMA/Advertisement


Cudzoziemcy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy wbrew obowiązującym przepisom przy użyciu podstępu. Przyznali się do zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia, a także złożyli wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.


Komendant PSG we Wrocławiu-Strachowicach wszczął postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemców do wyjazdu z Polski. Do czasu rozstrzygnięcia mężczyźni postanowieniem sądu przebywać będą w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

REKLAMA/Advertisement

Wcześniej, pod koniec sierpnia, w Jędrzychowicach funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki wytypowali do kontroli Volkswagena Touran na niemieckich numerach rejestracyjnych. Okazało się, że samochodem tym podróżuje dziewięciu obywateli Syrii – kierowca oraz ośmiu pasażerów. Funkcjonariusze skontrolowali dokumenty cudzoziemców i ujawnili, że żaden z pasażerów nie ma prawa przebywać na terenie Unii Europejskiej. 

Cudzoziemcy, wśród których było dwóch nastolatków w wieku 14 i 15 lat dostali się nielegalnie do Serbii, a następnie przez Słowację do Polski przyjechali ukryci pomiędzy wypełnionymi workami w naczepie samochodu ciężarowego. Już w naszym kraju cudzoziemcy zostali wysadzeni w lesie gdzie oczekiwali na kolejne pojazdy, którymi mieli dostać się nielegalnie do Niemiec. 

REKLAMA/Advertisement

Imigranci usłyszeli zarzut przekroczenia granicy polsko-słowackiej oraz usiłowania przekroczenia granicy polsko-niemieckiej we współdziałaniu z innymi osobami. Przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Natomiast 27-letni kierowca, który przewoził nielegalnych migrantów usłyszał zarzut udzielenia pomocy cudzoziemcom w usiłowaniu przekroczenia granicy państwowej z Polski do Niemiec wbrew obowiązującym przepisom. Kierowca przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się karze 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Będzie musiał również zapłacić 800 zł kary grzywny.

Komendant PSG w Zgorzelcu wszczął postępowania zmierzające do   zobowiązania cudzoziemców do opuszczenia Polski. Na podstawie postanowienia sądu wszyscy cudzoziemcy do czasu wydania decyzji w ich sprawie przebywać będą w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

Maciej Pietraszczyk

Foto: Nadodrzański OSG