Wojna Ukrainy z Rosją na pełną skalę? “Przygotowujemy się do pełnej konfrontacji militarnej” – oświadczył szef ukraińskiej marynarki wojennej

Dowódca sił morskich Ukrainy Ołeksij Neiżpapa w wywiadzie dla portalu dumskaya.net oświadczył, że możliwe jest, że wojska rosyjskie spróbują wydostać się z okupowanego Krymu w rejon Chersonia. Celem miałoby być zapewnienie wody półwyspowi, tak aby umożliwić przepływ jej z rzeki Dniepr do Kanału Północnokrymskiego. Po zajęciu półwyspu władze w Kijowie odcięły dopływ wody i Krym notuje ujemny bilans w tej dziedzinie.

– Nie wykluczam takich działań ze strony Imperium Rosyjskiego. Przygotowujemy się. Nie mogę powiedzieć wszystkiego, ale oto mały fakt. Zasięg systemu rakiet Neptun pozwala nam używać go z Ukrainy kontynentalnej na wodach wokół Sewastopola – powiedział.

To miasto w południowej części Półwyspu Krymskiego, przy Zatoce Sewastopolskiej, jest wielkim portem wojennym na Morzu Czarnym, bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Ukraiński admirał dodał również, że gdy tylko marynarka wojenna zrozumie, że kanał zaczął działać na Krymie, będzie to pewien sygnał, że Federacja Rosyjska przygotowuje się do pełnej konfrontacji, a strona ukraińska będzie musiała odpowiedzieć.

– Przygotowujemy się do pełnej konfrontacji wojskowej, zdając sobie sprawę, że jeśli tak się stanie, to, niestety, będzie to oznaczało wiele strat – zarówno naszych żołnierzy, jak i ludności cywilnej. Wiele osób nie rozumie tego teraz – chociaż kraj walczy od siódmego roku – dodał dowódca marynarki wojennej.

Neiżpapa zauważył również, że jednostki ukraińskie przygotowują się nie tylko do “wojny okopowej”, która jest obecnie obserwowana w Donbasie, ale także do operacji ofensywnych – “do pracy jednostek w warunkach miejskich, do misji i operacji wojskowych, nie tylko w obronie ale i kontrataku”.

REKLAMA/Advertisement

“Teraz robimy wzmocnienie na morzu. Prezydent i Minister Obrony dali Marynarce Wojennej blankiet: opracowywany jest projekt budowy nowych lokalizacji flot – nie możemy być obecni tylko w małym porcie w Odessie i w małym porcie na Ochakowie … Podejmowane są decyzje o wylądowaniu na wybrzeżu Morza Czarnego i Azowskiego w celu stworzenia przyzwoitych baz – wyjaśnił dowódca.

Dodał, że jego zadaniem będzie dopilnowanie, aby ukraińska marynarka wojenna mogła przejąć główny atak nie na wybrzeżu, ale na morzu.

W marcu 2014 r. Rozpoczęła się okupacja Półwyspu Krymskiego przez siły rosyjskie. Już 16 marca na tych terytoriach odbyło się nielegalne referendum, w którym rzekomo odkryto pragnienie aneksji terytorium Krymu przez Rosję.