Wojna miasta Wuhan z COVID-19: Chiny mobilizują cały kraj do walki z wirusem [WIDEO]

Organizacja CGTN podsumowała działania Chin w zakresie walki z trwającą epidemią koronawirusa w niedawno wydanym raporcie i opublikowała oryginalny reportaż na ten temat.

Kryzys zdrowotny dotknął Chiny w początkach nowego roku. Wuhan, metropolia licząca 11 milionów mieszkańców znajdująca się w środkowej prowincji Chin Hubei, stała się epicentrum nowego koronawirusa.

Dnia 23 stycznia chińskie władze zadecydowały o zamknięciu Wuhan, węzła transportowego liczącego o 30% więcej mieszkańców niż Nowy Jork, w celu opanowania rozprzestrzeniania się choroby.

Szybko wzrastająca liczba zarażonych pacjentów była dużym wyzwaniem dla lokalnego systemu opieki zdrowotnej. Rozpoczęła się bezprecedensowa misja pomocy i walka z epidemią całego kraju.

Pierwszy zespół lekarzy spoza Hubei przybył do miasta w chińskiego sylwestra. Jednocześnie chińskim firmom nakazano wybudowanie szpitala na 1000 łóżek w 10 dni. Prace budowlane nad drugim szpitalem na 1300 łóżek rozpoczęły się dwa dni później.

Od tego czasu ośmiu czołowych chińskich naukowców, w tym zasłużony ekspert chorób układu oddechowego Zhong Nanshan, objęło przywództwo nad zespołami badawczymi w celu zarządzania działaniami kontroli i leczenia choroby w Wuhan.

REKLAMA/Advertisement

Po przekroczeniu liczby 5000 potwierdzonych przypadków w Wuhan na początku lutego władze miasta rozpoczęły przysposabianie siłowni i centrów wystawowych jako tymczasowych szpitali do leczenia łagodnych przypadków choroby.

Dodatkowe posiłki pod postacią pracowników opieki zdrowotnej przybyły do walczącej z chorobą stolicy regionu. 9 lutego na lotnisku w Wuhan odnotowano przylot 6000 pracowników medycznych jednego tylko dnia.

Chiński rząd zaapelował do 19 pozostałych prowincji, zarządów i regionów o wysłanie lekarzy do dotkniętych chorobą miast w Hubei.

Wraz z całkowitą liczbą potwierdzonych przypadków w mieście przekraczającą 20000 chińskie lotnictwo wysłało samoloty transportowe z 1400 lekarzami wojskowymi na pokładzie.

W ubiegłym miesiącu Chiny wysłały do prowincji ponad 330 zespołów medycznych obejmujących 41 600 pracowników służby zdrowia.

Ponad 3000 pracowników w bezpośrednim kontakcie z chorymi zostało zarażonych koronawirusem, a ponad 20 zachorowało.

W celu zaradzenia niedoborom ochronnej odzieży, masek i innych zapasów medycznych zmobilizowano do pomocy chińskich producentów z różnych branż, w tym także i tych normalnie zajmujących się produkcją samochodów i telefonów komórkowych.

Otwarcie dwóch nowych specjalnych szpitali i 13 tymczasowych ośrodków i innych centrów kwarantanny pozwoliło na dodanie dziesiątek tysięcy dodatkowych łóżek dla kolejnych pacjentów.

Liczba nowych potwierdzonych przypadków w Wuhan zaczęła spadać pod koniec lutego wraz z ogólnokrajową tendencją spadkową w zakresie nowych przypadków zakażenia wirusem.

W trakcie walki Chin z COVID-19 chińscy naukowcy i zarząd służby zdrowia ściśle współpracują z innymi krajami i Światową Organizacją Zdrowia oraz dzielą się doświadczeniem kraju na scenie międzynarodowej. Światowa Organizacja Zdrowia pochwaliła wkład Chin w zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby i kontrolę nad nią.

– Działania Chin dały więcej czasu reszcie świata, nawet jeśli kroki te kosztowały same Chiny więcej – skomentował dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.