Wnuki Franco nie poddają się. Ekshumacja zaskarżona do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Potomkowie gen. Francisco Franco zaskarżyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka działania rządu hiszpańskiego ws. ekshumacji i przeniesienia szczątków dyktatora z okazałego mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem w zeszłym roku.

Prawnicy reprezentujący wnuków Franco stwierdzili wczoraj, że rodzina uważa, że ​​rząd skutecznie „wywłaszczył” szczątki dyktatora w październiku ubiegłego roku, ponieważ teraz potrzebują oni pozwolenia na wizytę w jego nowym miejscu pochówku. Dodali, że ta decyzja była oparta na prawie, które jest sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka i stanowi naruszenie praw rodziny.

REKLAMA/Advertisement

Zgodnie z hiszpańskim prawem pamięci historycznej z 2007 r. rząd socjalistyczny ekshumował szczątki Franco i pochował je w małej rodzinnej krypcie na północ od stolicy. Franco został pochowany w mauzoleum wkrótce po swojej śmierci w 1975 roku.

Rząd argumentował, że nowoczesne państwo demokratyczne nie może mieć monumentalnego grobowca wywyższającego dyktatora. Decyzja miała być gestem wobec setek tysięcy ludzi, którzy zginęli w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936-39, którą zwyciężyły siły nacjonalistów oraz wobec tych, którzy “cierpieli prześladowania pod rządami jego prawie czterdziestoletniego reżimu”.

REKLAMA/Advertisement

Odwołanie przedstawione wczoraj kwestionuje również orzeczenia hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego popierających rząd.