Włoski rząd zatwierdza masową amnestię dla 600 tys. nielegalnych imigrantów. Salvini: “To zdrada!”


Centrolewicowy koalicyjny rząd Włoch pod przewodnictwem Giuseppe Conte’go  został przez byłego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego oskarżony o stawianie interesów migrantów przed Włochami po zatwierdzeniu w środę amnestii dla ok 600 tys. nielegalnych imigrantów.

Decyzja o legalizacji pobytu migrantów we Włoszech nastąpiła po tygodniach niezgody wśród rządzącej koalicji.  Jenak zaraz po uchwaleniu ustawy pro-imigrancka minister rolnictwa i leśnictwa Teresa Bellanova (Partia Demokratyczna) płakała publicznie z radości, podpisując projekt ustawy, jak podał dziennik “Il Giornale. Bellanova wcześniej powiedziała, że ​​zrezygnuje z uczestnictwa w rządzie, jeśli nielegalnym migrantom nie zostanie przyznana amnestia.

REKLAMA/Advertisement

– Rząd ogłosił amnestię dla nielegalnych migrantów w czasie, gdy liczba przybyłych wzrosła o 350 procent. 136 osób wylądowało na Lampedusie tylko dziś wieczorem. Włochy jako obóz dla migrantów? Nie, dziękuję – skomentował lider Ligi.

– Widzieliśmy minister wołającą o prawa imigrantów. A ja mówię wam, że przejmuje się nimi zamiast włoskimi obywatelami znajdującymi się w tarapatach. Niniejsza ustawa jest skierowana nie tylko do osób, które miały pracę, ale także do osób ubiegających się o azyl, których wnioski zostały odrzucone. A co z rolnictwem, problemami włoskich rodzin i leczeniem tysięcy imigrantów?  – dodał potem. – Wcześniej czy później Włosi powrócą, aby wyrazić zdanie w głosowaniu i będą mogli wybrać przyszłość inną niż obecna, a my przygotowujemy się do tego.

Ustawę potępili także konserwatywni narodowcy Bracia Włosi.

REKLAMA/Advertisement

– Setki, a może tysiące Włochów płakały, być może nocą, potajemnie przed swoimi dziećmi, zmiażdżone desperacją z powodu utraty wszystkiego lub ze strachu przed utratą wszystkiego. Pomoc dla nich nigdy nie nadeszła – powiedziała Giorgia Meloni, szefowa partii.

Wg sondażu Termometro Politico z 13-14 maja Ligę popiera 29.4 % wyborców. Na Braci Włochów głosować chce 14.3 %.