Włoski premier: To krytyczny moment historii. UE może stracić sens istnienia, jeśli nie zareaguje silnie na zagrożenie koronawirusem

Włoski premier Giuseppe Conte ostrzegł dzisiaj, że Unia Europejska może stracić sens istnienia, jeśli nie zareaguje silnie na zagrożenie koronawirusem.

Conte wypowiedział się podobnie jak jego były koalicjant Matteo Salvini po tym, jak 27 przywódców państwo UE nie mogło uzgodnić planu działania podczas trwającej sześć godzin wideokonferencji w czwartek i dało ministrom finansów jeszcze dwa tygodnie na opracowanie programu, który mógłby zadowolić Włochy i Hiszpanię.

REKLAMA/Advertisement

Te dwa kraje najbardziej dotknięte pandemią zablokowały czwartkowe oświadczenie, ponieważ ustalenia UE w sprawie pomocy nie poszły wystarczająco daleko. Sedno sporu dotyczy tego, w jakim stopniu UE – w obliczu tego, co Włochy postrzegają jako zagrożenie egzystencjalne – powinna porzucić swoją politykę utrzymywania ścisłych ograniczeń budżetowych. Rzym i Madryt chcą, aby UE zaczęła emitować „obligacje koronowe” – formę wspólnego długu, który rządy sprzedają na rynkach w celu pozyskania pieniędzy. Przeciwko są przede wszystkim Niemcy i Holandia.

– Jeśli Europa nie podejmie tego bezprecedensowego wyzwania, cała europejska struktura straci sens istnienia – powiedział Conte w wywiadzie dla sobotniego wydania gazety finansowej “Il Sole 24 Ore”.

REKLAMA/Advertisement

Conte ostrzegł, że przywódcom UE grozi popełnienie „tragicznych błędów”, które „pozostawiają naszym dzieciom ogromny ciężar zdewastowanej gospodarki”.

– Reprezentuję kraj, który bardzo cierpi i nie stać mnie na zwlekanie – powiedział premier. – We Włoszech, ale także w innych krajach członkowskich, jesteśmy zmuszeni do podejmowania tragicznych wyborów. Inercja doprowadziłaby do pozostawienia naszym dzieciom olbrzymich kosztów zdewastowanej gospodarki. To coś zupełnie innego niż kryzys z 2008 roku. Jesteśmy w krytycznym punkcie historii Europy.