Włoski minister spraw zagranicznych: ”Państwa nie akceptujące kwot migracyjnych muszą zostać surowo ukarane”

Minister spraw zagranicznych i lider polityczny Ruchu Pięciu Gwiazd, Luigi Di Maio, ostro odniósł się do wypowiedzi swojego węgierskiego odpowiednika po tym, jak ten skrytykował decyzję włoskiego rządu, aby zezwolić 82 migrantom zejść na ląd w ostatni weekend.

– Oświadczenie wydane przez rząd węgierski jest całkowicie zwodnicze – powiedział Di Maio po tym, jak Peter Szijjarto powiedział w niedzielę państwowemu kanałowi informacyjnemu M1, że lądowanie migrantów na Lampedusie było „godne pożałowania i niebezpieczne”.

REKLAMA/Advertisement

– Od lat Włochy przeżywają wyjątkową sytuację spowodowaną przede wszystkim obojętnością niektórych partnerów europejskich, takich jak Węgry – stwierdził Di Maio. – Ci, którzy nie akceptują kwot migracyjnych, muszą zostać surowo ukarani.

Włochy – do których od 2014 r. przybyło około 700 tys. migrantów – odmawiają „zajęcia się problemem, który dotyczy całej Unii Europejskiej”, dodał.

REKLAMA/Advertisement

Nowy centrolewicowy rząd włoski pozwolił migrantom na pokładzie statku ”Ocean Viking” wysiąść na Lampedusie, ponieważ, według Di Maio, większość osób na pokładzie zostanie przeniesiona do innych krajów UE.

za: ilgiornale.it