Jedna z trzech list narodowców przekroczyła próg. Bracia Włosi będą współtworzyć rząd

Sondaże exit polls po zakończonych wczoraj o 23:00 wyborach we Włoszech pokazują, że eurosceptyczna i anty-establishmentowa partia Ruch Pięciu Gwiazd (wł. MoVimento 5 Stelle, M5S) zdobędzie najwięcej głosów – 30 %. Jednak w wyniku zawartego przed wyborami porozumienia, w Izbie Deputowanych więcej miejsc może mieć blok trzech partii: Forza Italia Silvio Berlusconi’ego – 14 %, Ligi Północnej (Matteo Salvini) – 18 % oraz Braci Włochów – 4,5 %. Koalicja centrolewicowa kierowana przez rządzącą do tej pory Partią Demokratyczną znajduje się na trzecim miejscu i nie ma szans na utrzymanie się przy władzy.

Berlusconi nie może sprawować urzędu publicznego do przyszłego roku z powodu skazania go za przestępstwo podatkowe. Ponieważ w prawicowej koalicji prym wiedzie Liga Północna, zapewne Matteo Salvini otrzyma misję tworzenia rządu. O ile nakłoni Ruch 5 Gwiazd do współpracy, ma szansę na skuteczne zarządzanie Włochami.

Narodowcy wystawili w wyborach trzy listy. Progu 3 % nie przekroczyły: Casa Pound oraz koalicja Włosi dla Włochów (Italia agli Italiani) stworzona przez znaną z Marszu Niepodległosci Nową Siłę (Forza Nuova), Ruch Społeczny Trójkolorowy Płomień (Movimento Sociale – Fiamma Tricolore) oraz Włoski Ruch Społeczny (Movimento Italia Sociale).

Bracia Włosi (Fratelli d’Italia, FdI) to narodowo-konserwatywna partia polityczna, kierowana przez Giorgię Meloni. Jej historia sięga rozłamu w Ludzie Wolności (Popolo della Liberta, PdL) w grudniu 2012 r. PdL zainicjowany w 2007 r. przez Silvia Berlusconiego jako federacja Forza Italia, Sojuszu Narodowego (Alleanza Nazionale) i niektórych mniejszych formacji przekształcony został w jednolite ugrupowanie na kongresie w marcu 2009 r. (w listopadzie 2013 r. został rozwiązany, a jego miejsce zajęła partia Forza Italia, nawiązująca nazwą do pierwszego ugrupowania Silvia Berlusconiego). W grudniu 2012 r. grupa narodowców z Meloni na czele otwarcie wystąpiła przeciw przywództwu Berlusconiego i przed końcem roku doprowadzili do wystąpienia z partii wielu członków byłego Sojuszu Narodowego, proklamując nowe ugrupowanie. Zaledwie dwa miesiące później w wyborach parlamentarnych FdI uzyskał 2 %-owe poparcie, wprowadzając do Izby Deputowanych 9 posłów. Od lutego 2014 r. przewodniczącą partii jest Giorgia Meloni.

REKLAMA/Advertisement