Włochy: Tysiące “Sardynek” protestuje przeciw Salviniemu i nacjonalistom [WIDEO]

We Włoszech rodzi się nowy, kontestacyjny ruch “antyfaszystowski” nazywający się Sardynkami. Nazwa ta nawiązuje do popularnych memów, pokazujących jak rozproszone małe ryby przeganiane są przez dużą ale potrafią ją przegonić, gdy występują wspólnie.

REKLAMA/Advertisement

Sardynki zagrożenie widzą w byłym wicepremierze i liderze przodującej w sondażach Ligi oraz znacznie mniej popularnych narodowo-radykalnych Forza Nuova oraz CasaPound. Wspomina się również o narodowo-konserwatywnych Braciach Włochach.

Ruch ma zaledwie miesiąc i rozpoczął się w Bolonii, kiedy wiec zorganizowany, by potępić kolejne antyimigracyjne wypowiedzi Salvini’ego, przyciągnął 15 000 osób, zaskakując wszystkich. Od tego czasu Sardynki zorganizowały kilka masowych wieców, śpiewając antyfaszystowski hymn “Bella Ciao” i przyciągając dziesiątki tysięcy w Mediolanie, Florencji, Neapolu i Palermo. Wczoraj na rzymskim placu San Giovanni było ich co najmniej 100 tys., chociaż organizatorzy podają liczbę nawet dwa razy większą. Czy ruch faktycznie jest spontaniczny i oddolny czy inspirowany i opłacany, pozostaje kwestią otwartą.

REKLAMA/Advertisement

Hasła Sardynek są zdecydowanie proimigracyjne. Wpisują się też w trend walki ze zmianami klimatu, mafią i biedą. Kolejnymi celami są małe miasteczka, które są „kruchym terytorium” i podatne na „uproszczone idee i populizm”.

Pod koniec października Liga odniosła historyczne zwycięstwo w regionalnych wyborach w środkowej Umbrii, która była rządzona przez lewicę przez pół wieku. Salvini prowadzi teraz kampanię próbującą zdobyć kolejną lewicową twierdzę – zamożny region Emilio Romagna na północnym wschodzie. Wybory regionalne odbędą się 26 stycznia, a sondaże sugerują, że wyścig z centrolewicą jest wyrównany. Lider Ligi powiedział, że chce podbijać regiony jeden po drugim, by obalić obecną koalicję Ruchu 5 Gwiazd i centrolewicowej Partii Demokratycznej i doprowadzić do przedterminowych wyborów.