REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Włochy: Obchody 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino

560

Wczoraj w San Vittore del Lazio nieopodal Monte Cassino rozpoczęły się uroczystości upamiętniające żołnierzy gen. Władysława Andersa, którzy polegli w bitwie o klasztor.

– Pamięć o tamtych wydarzeniach łączy nasze narody węzłem przyjaźni na wieki – mówił podczas uroczystości szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. – W ziemię San Vittore del Lazio wsiąkła polska krew przelewana po to, aby Polska, aby Italia, aby Europa były wolne. Ta krew wsiąkła dlatego, że żołnierze 2. Korpusu chcieli wybawić Europę spod jarzma narodowosocjalistycznej III Rzeszy. Ta ziemia jest święta. Stoimy w miejscu, gdzie spoczywali żołnierze podlegli w bitwie o Monte Cassino; stąd zostali przeniesieni na cmentarz wojenny. Za tę ziemię oddawali życie najlepsi synowie narodu polskiego.

W dniach 17-18 maja Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej weźmie udział w uroczystych obchodach 74. Rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Reklama / Advertisement

W czwartek 17 maja minister obrony narodowej w miejscowości Piedimonte San Germano złoży kwiaty przed pomnikami „W Hołdzie Poległym Żołnierzom” oraz 6. Pułku Piechoty im. Dzieci Lwowskich. Szef MON weźmie również udział w uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała Władysława Andersa na cmentarzu na Monte Cassino.

18 maja wieczorem minister M. Błaszczak wraz z delegacją Ministerstwa Obrony Narodowej będzie uczestniczyć w uroczystej mszy świętej na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino oraz w apelu poległych, upamiętniających 74. rocznicę zwycięstwa polskich żołnierzy w bitwie o Monte Cassino.

——-

Reklama / Advertisement

Bitwa o Monte Cassino stoczona przez wojska alianckie z Niemcami w 1944 roku jest też nazywana “Bitwą o Rzym”, gdyż zwycięstwo w niej otwierało drogę do stolicy Włoch. Po blisko pięciu miesiącach walk, 18 maja 1944 roku Polacy zajęli ruiny klasztoru. Na przełomie 1944 i 1945 r. na zboczach Monte Cassino powstał polski cmentarz wojskowy, który jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Spoczywa na nim 1072 polskich żołnierzy. Został tam również pochowany Władysław Anders, który zmarł w Londynie w 1970 roku. Na murze wokół cmentarza umieszczono sentencję: “Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.

za: tvp.info
centrumprasowe.pap.pl

Reklama / Advertisement